V Brně začíná projekt sdíleného bydlení vysokoškoláků a mladých lidí z dětských domovů

1. červenec 2019

V Brně oficiálně odstartoval projekt sdíleného bydlení Masarykovy univerzity Symbios. Do osmi bytů se začínají stěhovat vysokoškoláci a lidé odcházející z dětských domovů.

Cílem projektu Symbios je pomoct lidem, kteří do dospělosti vstupují se sociálním handicapem, bez rodinného zázemí. Vrstevníci studující vysoké školy jim mohou v lecčems poradit. Vysokoškoláci zase zjistí, že životní cesta může vypadat úplně jinak než ta jejich.

„Líbí se mi představa, že bydlím v domě, kde každého znám, můžeme spolu něco podnikat. Zároveň mě zajímá možnost narušit svou sociální bublinu,“ uvedla Magdalena Matýsková, studentka psychologie a jedna z nových nájemnic bytů na Křenové ulici.

Z dětského domova přichází třeba Michal Čapek. Dokončil vzdělání, což znamená nutnost najít si bydlení a vykročit do života. „Zalíbil se mi nápad spolubydlení i cena. Vznikne komunita, kde se můžeme vzájemně doplňovat, něco se navzájem naučit,“ řekl Čapek.

V bytech kategorie 2+1 budou jejich obyvatelé platit snížené nájemné na úrovni ceny kolejí. V případě potřeby jim budou k dispozici dvě mentorky, sociální pracovník magistrátu a mladý dospělý, který už má přechod z dětského domova úspěšně za sebou.

autoři: Ivana Chatrná , tom
Spustit audio

Související