Správa železnic chystá k prodeji dvě nádražní budovy v Břeclavi. Město o ně zájem nemá

12. únor 2025 16:00

Dvě nádražní budovy v Břeclavi plánuje Správa železnic ještě letos nabídnout veřejně k prodeji. Jde o zastávku Boří les a výpravní budovu v Poštorné – ta je památkově chráněná. Železničáři obě nabídli bezúplatně městu, to je ale odmítlo. Proto je teď chce Správa železnic prodat.

Proč si Břeclav nádražní budovy nechtěla převzít?

Zastupitelé odmítnutí nabídky odůvodnili velmi špatným stavem obou budov – opravy by stály několik milionů korun. A dalším důvodem byly podle nich velmi přísné podmínky převodu. Město by například prvních 20 let nemohlo budovu využít ke komerčním účelům. V případě nádraží v Poštorné, kde je několik bytů, by tak město muselo výnos z nájmu znovu investovat zpátky do budovy a nemohlo by s penězi nakládat svobodně. V podmínkách převodu bylo taky to, že by si i po rekonstrukci budovy musely zachovat nádražní ráz – musela by tam zůstat čekárna pro cestující nebo cedule s označením zastávek. Jak potvrdila mluvčí Břeclavi Ivana Solaříková, na tyto závazky město nechtělo přistoupit.

Když má budovám zůstat nádražní charakter, proč je vlastně Správa železnic už nechce?

Tvrdí, že pro ně dlouhodobě nemá využití. Zastávka Boří les na trati Břeclav – Znojmo sice částečně stále slouží jako výpravní budova, mimo kancelářské prostory je ale objekt vybydlený a určený ke kompletní rekonstrukci. Budova v Poštorné zase stojí u trati mezi Břeclaví a Lednicí, která je v provozu jen sezónně pro turistické vlaky. Od roku 2010 je kulturní památkou. Její fasáda je vyzdobená keramickými dlaždičkami, které před více než sto lety vypálili v tehdejší lichtenštejnské továrně. Mimochodem, stejné kachličky zdobí v Poštorné i další budovy od česko-rakouského architelka Karla Weinbrennera. Jsou třeba na fasádě farního kostela Navštívení Panny Marie, na přilehlé faře anebo na budově takzvané červené školy. Keramička funguje v Poštorné dodnes, a dokonce v těsné blízkosti nádraží.

Její majitelé tu nádražní budovu koupit nechtějí?

Jak mi potvdil Radomil Gold, člen představenstva firmy, které keramička patří, tak o převzetí budovy zájem nemají. I on jako důvod uvedl vysoké náklady na opravu a taky přísné podmínky po převzetí.

Co tedy s těmi budovami bude?

Správa železnic se je chystá nabídnout veřejně k prodeji. Cena zastávky v Bořím lese už je stanovená – železničáři za ni chtějí asi 1,5 milionu korun. Za kolik se bude prodávat památkově chráněná budova nádraží v Poštorné, to se ještě neví. Nabídku k prodeji vypíše, až záměr prodeje schválí ministerstvo dopravy a vláda. Předpokládá, že to bude ještě letos.

Spustit audio