Ukázky z knihy: Rudolf Vévoda - Láska ve fázi REM

21. květen 2014

Brněnské nakladatelství Lynx vydalo básnickou sbírku Rudolfa Vévody Láska ve fázi REM.

Rudolf Vévoda se narodil v roce 1935 v Brně a je absolventem brněnské lékařské fakulty.

Už ve studentských letech zpíval a hrál v amatérských souborech pěveckých a divadelních, ale i v BROLNu a v Divadle X. Divadlo poezie založil i v Třebíči, kam po promoci nastoupil do městské nemocnice.

Po tovaryšských letech v nemocnicích ve Znojmě a Valticích působil jako chirurg a urolog na klinikách u Sv. Anny v Brně. Posléze pracoval i jako ředitel zdravotnického zařízení. Po celá léta udržoval přátelské styky s předními osobnostmi brněnské kultury – Oldřichem Mikuláškem, Janem Skácelem, Ludvíkem Kunderou a také s malíři, sochaři, divadelníky a hudebníky.

Jeho „básně ze šuplíku“ objevil Vojtěch Jestřáb. Do první sbírky Noční polibek na dálku, vydané v Žilině v roce 2000, je vybral a uspořádal Tomáš Mazáč. O deset let později vydal Rudolf Vévoda v Brně druhou sbírku Noční hlídka srdce a letos třetí sbírku pod názvem Láska ve fázi REM.

Rudolf Vévoda je stále aktivním návštěvníkem divadel, koncertů a výstav, hodně čte a pěstuje turistiku.

Několik básní z jeho nové knížky vám v pořadu Zelný rynk v sobotu 24. května přečte Miloš Kročil.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Nenechte si ujít kouzlo staré Číny s Hankou Maciuchovou

Ondřej Kepka, režisér a moderátor

Ondřej Kepka

Tajný deník čínské císařovny

Koupit

Románové zpracování životního příběh císařovny vdovy Cch'-si, která se jako mladá dívka Jehonala stala konkubínou císaře a díky mimořádné inteligenci, intrikám i krutosti dokázala postupně vystoupat na vrchol a na půlstoletí se stát faktickou vládkyní Číny.