Udržitelné chování by mělo být jakýmsi dobrým mravem, myslí si ředitelka Ekologického institutu Veronica

19. září 2023

Český rozhlas se připojuje k Evropskému týdnu udržitelného rozvoje. Právě téma udržitelnosti probere Zdeněk Truhlář s ředitelkou Ekologického institutu Veronica Yvonnou Gaillyovou. Zaměří se na to, jak se Česká republika posunula v rámci udržitelnosti od revoluce

Yvonna Gaillyová, ekoložka a ředitelka Ekologického institutu Veronica

Evropský týden udržitelnosti připomíná důležitost tohoto tématu, prohlubuje osvětu a povědomí o udržitelném rozvoji. Podle ředitelky Ekologického institutu Veronica se nejedná jen o ekologii. Udržitelný rozvoj v sobě obsahuje i sociální a environmentální aspekty. Jako příklad aplikace udržitelného rozvoje uvádí třeba lokální moštárnu, která zpracovává bio ovoce z místních sadů a při zpracovávání využívá obnovitelné zdroje energie. Takový projekt v sobě podle Gaillyové nese jednak ekologický přístup, ale také podporu lokální zaměstnanosti, perspektivu obživy a při generačním propojení i sociální vazby.

Čtěte také

O tématu udržitelnosti se podle Gaillyové začalo více mluvit okolo přelomu milénia. I v České republice se začaly objevovat udržitelné projekty, jako jsou výtopny na biomasu, domovy seniorů v pasivním standardu v sousedství škol a školek a podobně. Přesto ale ještě potrvá, než význam udržitelnosti lidé přijmou i na osobní úrovni.

„Udržitelné chování by mělo být jakýmsi dobrým mravem,“ říká ředitelka Veronicy a dodává, že mladá generace vnímá toto téma mnohem intenzivněji. Klíčová je pak osvěta. Institut proto zřídil informační středisko v Hostětíně, kde se lidé mohou do hloubky s tématem udržitelnosti seznámit.

Jak a kde můžete poslouchat pořad Host Dne na Moravě?

Živě v rádiu od pondělí do čtvrtka v 17:30, ale i zpětně na internetu. Všechny díly jsou jako podcast ke stažení. Najdete ho na webu Českého rozhlasu Brno, na audioportálu mujRozhlas, který si můžete nainstalovat i jako aplikaci, a také ve všech podcastových aplikacích.

Spustit audio

Související