Tereza Brodská: Maminka pálila mosty – nehledě na to, kolik lidí je nešťastných. Já takovou cestou jít nechtěla
„Myslím si, že čím jsem starší, tím víc jdu povahově v tatínkových stopách,“ říká herečka Tereza Brodská. Jak vznikala kniha s názvem Moje máma Jana Brejchová, která letos vyšla?
„Asi před 15 lety projevila maminka zájem, aby o ní vznikla kniha s fotografiemi, kterou by doplnila svými poznámkami. Takže jsme za ní jezdili na chalupu s mým mužem (fotograf Herbert Slavík, pozn. red) a poslouchali jsme. Otevřeli jsme archiv a ona se rozpovídala víc, než jsme čekali. A pak to během pandemie covidu nějak usnulo. Uvědomila jsem si, že v poslední době se o mamince mluvilo v souvislosti s její nemocí a zdravotním stavu a já chtěla, aby se připomněla její velká herecká kariéra, o které někteří filmoví publicisti ani netušili.“
Knížka obsahuje 400 fotek nejen těch rodinných, ale i fotky z filmových rolí a plakáty. „Mám pocit, jako bychom jí s tou knihou vlily novou krev do žil. Úplně ožila a velmi se o to zajímala,“ dodává Brodská.
Když se tedy dnes ohlédne zpět, jak události ze svého dětství vnímá? „Určitě necítím zlobu nebo nějakou zatrpklost. To, že mě maminka v šesti týdnech předala svoji nejstarší sestře Blance a jejímu manželovi, kteří měli dvě děti, a já u nich žila šest let – to pro mě bylo nejkrásnějších šest let.“
Rodinné vztahy
Ovlivnilo manželství jejích rodičů i její vlastní? „Maminka vždycky, když se zamilovala, tak pálila mosty – bez ohledu na to, kolik lidí je nešťastných. A já jsem si říkala, že touto cestou nechci jít. Rodina je strašně důležitá, zvlášť když máte dítě. Myslím, že je úplně jedno, kdy se rozvedete. I když je dětem třeba ke třicítce a žijí si vlastním životem, tak je pro ně stejně důležité mít hnízdo, kde jsou oba rodiče a kam se můžou vracet.“
Rodiče ji od studia herectví odrazovali. „Maminka se nepřála, abych studovala herectví. Takže když jsme ve druhém ročníku na konzervatoři měli veřejné představení, tak jsem se jí ptala, jak se jí to líbilo. Jelikož byla v životě vždycky velmi upřímná, tak pravila: ‚Jestli ti můžu dát dobrou radu, tak nezabírej na škole místo talentovaným.‘ Ale já jsem i přesto zůstala, protože jsem věděla, že na jiných školách bych neodmaturovala.“
Jaké povolání pro Terezu Brodskou vybral tatínek Vlastimil? Je role, kterou mamince malinko závidí? Při jaké příležitosti se do sebe slavní herci a rodiče Terezy Brodské zamilovali? Jak se vyrovnávala s nečekanou smrtí otce? Poslechněte si Apetýt, moderuje Jarka Vykoupilová.
Související
-
Jana Brejchová a Oldřich Nový v nových monografiích. Jedna z nich je vzpomínková, druhá odborná
Obě publikace zaplňují řadu bílých míst, která jsme u tvorby dvou významných umělců – a velkých hvězd československého filmu – doposud měli.
-
Herbert Slavík: Dobrá fotografie by měla být trochu divná
Herbert Slavík se narodil v Praze, díky své profesi fotografa projel svět se sportovci a byl u významných okamžiků moderních dějin. Vydal tři desítky knih.
-
Sedm set rolí, deset králů a jeden Hajaja. Jaké role ztvárnil Vlastimil Brodský?
Vlastimil Brodský ztvárnil před mikrofonem až sedm stovek rolí, z toho byl přinejmenším desetkrát králem. Nejznámější je ale jeho hlas v roli skřítka Hajaji.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.