Svatohubertskou mši zaléval déšť, myslivci na ni ale přijeli i z Rakouska
Ke svatému Hubertovi se včera uprostřed Bořího lesa pomodlili myslivci. I přes hustý déšť na místo dorazily desítky lidí.
Uprostřed lesů v lednicko-valtickém areálu se včera ozývalo troubení jelena, sborový zpěv a modlitby. U sousoší patrona myslivců svatého Huberta se v dešti konala tradiční svatohubertská mše.
Tu slouží duchovní první listopadový víkend po celé zemi, místní jsou ale pyšní, že se můžou za myslivce pomodlit přímo v přírodě.
„Samozřejmě jsou kostely, které mají své kouzlo. Ale jeden chrám, který je v samotné přírodě, která je opravdu tím božím chrámem, je tady v Lednici,“ konstatoval zakladatel tradice Jan Škopík.

Ten stál před deseti lety u zrodu svatohubertské mše v lesích u Lednice. Podle organizátorů je místo unikátní právě tím, že na palouku stojí pouze sousoší se svatým Hubertem a chrámem je tak symbolicky okolní les. I proto přijíždí každoročně mnoho myslivců i z Rakouska.
„Lednice je příhraniční oblastí a na rakouské straně takováto hubertská mše není. Proto dojíždějí hosté i sem, v letošním roce jsou dokonce trubači právě z Rakouska,“ doplnil Škopík.

Přestože vydatný déšť přilákal jen zlomek z očekávaného počtu návštěvníků, Klára Rotscheinová se svým týmem připravila doprovodný program, v němž se divákům předvedli dravci a lesem se rozlehl i zvuk jeleního troubení v podání šampiona ve vábení jelenů Josefa Prýgla.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Stanjura do ‚předpokoje eurozóny‘ nechce, navzdory kladné analýze. Koaličním ministrům se to nelíbí
-
Odkaz Kissingera v diplomacii je zosobnění chladných pragmatických úvah, říká Lipavský
-
‚Nejdřív profesionální nosnice, poté na druhé straně barikády.‘ Dárkyni vajíček museli s početím pomoct lékaři
-
Nervózní budu, ale těším se, říká Krčmář před štafetovým závodem. Na švédskou zimu má návod