Student VUT vymýšlí program, který navede řidiče k prázdnému parkovacímu místu

Student z brněnského Vysokého učení technického vymýšlí systém chytrého parkování, který vás navede přímo k prázdnému místu.

Při hledání volného místa na přeplněném parkovišti třeba u nákupního centra by už brzy mohl pomáhat systém brněnského studenta. Václav Stránský pracuje na projektu chytrého parkování už od začátku studií na informatice a jeho vynález teď testuje na svém parkovišti soukromá firma v Dánsku.

Stačí obyčejná průmyslová kamera namířená na parkoviště a počítač. V něm speciální program Václava Stránského rozpozná, kde jsou na parkovišti volná místa. Jak sám říká, nejprve musel do systému zadat tisíce fotek obsazených a prázdných parkovacích míst, aby se to počítač naučil.

„Na základě toho se ta neuronová síť naučí, jak vypadá auto, jak vypadá volné parkovací místo a potom při klasifikaci porovnává nový vzorek s tím natrénovaným modelem,“ říká autor programu Václav Stránský.

Systém na chytré parkování.

Kamera rozpozná pohyb a počítač vyhodnotí, jestli auto přijíždí nebo odjíždí. Dokáže taky vypočítat průměrnou dobu na parkovišti, nebo která z míst jsou řidiči opomíjena a tam je pak třeba pomocí světelné cedule nasměruje. Stránský teď v programu vychytává poslední chyby.

„Jeden automobil zakrývá nějaký jiný, například přijede-li velká dodávka. K chybě dochází také v noci a třetí případ častých chyb, když jsou na parkovacím místě nějaké ostré stíny, které tvarem připomínají automobil,“ přibližuje potíže.

V Brně se v současnosti používají počítadla kapacity spojená se závorou nebo parkovací čidla.

„Jejich nevýhoda je ta, že pro každé parkovací místo musí být senzor, což je náročné jak finančně, tak i instalací a údržbou,“ upozorňuje na slabinu Václav Stránský.

Jeho program by měl být levnější a rychlejší na instalaci. Spolupráci soukromých firem se studenty při škole podporuje proděkan Fakulty informačních technologií Vysokého učení technického Vít Beran.

„Je důležité, jestli jste iniciativní, proaktivní, jestli se o věc zajímáte a nestačí vám jen těch pár věcí, co jste se naučili ve druháku, ale těch pět let makáte na tom svým,“ konstatuje proděkan.

Svůj program teď Václav Stránský testuje v Dánsku, za pár týdnů ukončí studium na vysoké škole a chce v práci pokračovat.

autor: Tereza Kadrnožková
Spustit audio