Středeční Noční linka: Tikot biologických hodin

23. říjen 2024

V dnešní dvouhodinovce Noční linky s Borkem Kapitančikem ve studiu nepůjde o doslovný tikot mechanického časostroje, ale o to, jak se třeba s blížící třicítkou rozhlížíte... a vidíte, že zatímco jste pracovali na své kariéře, vaši vrstevníci už jsou ženatí a vdané.

A když se pak ohlásí další pomyslný mezník – čtyřicítka, a ve vaší pracovní kariéře jste dosáhli vytyčených cílů, uvědomíte si, že dál odkládat rodičovství znamená, že už byste se také potomků nemuseli dočkat.

Dnešní doba je jiná než ta před padesáti či sto lety. A ten pověstný tikot biologických hodin je něčím, co si naši předkové ani nemuseli představovat, ale co konkrétně ve vašem životě dnes může mít na svědomí, to už necháme na vás a vašich příbězích.

Zatelefonovat je můžete klasicky na číslo 731 800 900, psát na e-mail linka@rozhlas.cz nebo do formuláře níže.

EVA Z LITVÍNOVA|TŘETÍ DÍTĚ JSEM MĚLA V 35LETECH .A JE TO UŽ POZDĚ.DCERA SE NARODILA VE 26TÝDNU .VÁHA 1252g.TOHO STRACHU....VŠE DOPADLO DOBŘE.DNES JIŽ MÁ PO TŘICÍTCE,JE ZDRAVÁ,VYSOKOU ZVLÁDLA HRAVĚ.ALE PRO MĚ UŽ TO ZDRAVOTNĚ DOBRÉ NEBYLO.ALE JSEM ŠTASTNÁ,ŽE I JI MÁM.MANŽELOVI BYLO 42 LET A STÁLE ŘÍKAL,JEN ABYCH DOŽIL JEJÍ DOSPĚLOSTI.MĚSÍC PO JEJÍCH OSMNÁCTINÁCH BOHUŽEL ODEŠEL..VŠECHNY MOC ZDRAVÍM.
Antonín|S věkem prvorodiček se úměrně zvyšuje i riziko poškození plodů. Z biologického hlediska začínáme po 27. roce života stárnout. Přírodu opravdu kariéra nezajímá. Žena v 35 je v podstatě stará a počet děti rodičích se s vývojovým a jinými vadami u takto starých matek je statisticky mnohem vyšší.
Janka|Optimum otehotnenia spadá do vekového rozpätia 18 - 27 rokov. Práve 27 rokov je horná hranica, potom sú 3 roky “určitej vekovej tolerancie“ a od 30-tky začíname starnúť. Síce pomaly, ale začíname.
Alena z Prahy|Reakce na p. Zdeňka: Trochu bych to upřesnila - taková žena bude vychovávat děti ve stejném věku jako naše babičky. Jen s tím rozdílem, že u těch babiček to nebylo první dítě, ale třeba šesté a předchozími porody a dětmi byly už podstatně opotřebovanější. A taky to zvládly.
Zdenekoravski |Srdečně zdravím pane Borku, také se říká čekal na druhou mizu ale potkal první infarkt ...přeji hodně zdraví a úspěchů v práci a v životě
Helena|Mily pane Borku, ja jsem si Vase dnesni tema prelozila na "jak nam zivot utika", tak mi to dava vetsi smysl. Mohu rici, ze jsem se svym zivotem, od okamziku narozeni az do tohoto okamziku, kdy pisu , spokojena. Mohl byt byval v necem a nekdy lepsi a mohl mi prinest veci, ktere jsem si prala, zivot vsak si chce a dela to co on jen sam chce. Lidi se meni a tim padem i spolecnost a je jasne, ze pokud clovek chce zit jakz takz normalne, nesmi vybocovat. Ja bych si napriklad prala mladsiho pritele, i kdyz vim, jak je takovy vztah spolecnosti neprijaty a jak se vlastne odsuzuje. A pritom by to bylo nejidealnejsi, hlavne proto, ze muzi (aspon podle statistik) umiraji drive a zanechavaji zeny, ktere jsou pak samy. Takze jedno reseni bych mela. Jak vyresit zdravi, aby byl clovek do posledni chvile ciperny a aby ho zivot mel opravdu rad a choval se k nemu dobre, tak na to jsem jeste neprisla. Ale - neni vsem dnum konec.
Dana z Blatné|Děkuji za super téma a přeji si velice zapojit se do debaty svým názorem a zkušenostmi. Věřim, že téma je velice důležité, zvláště v dnešní době. Biologicky jsme stvořeni pro plození a láskyplnou výchovu dětí v určitém optimálním věku. Zralost obou je důležitou podmínkou. Příroda se ošálit nedá. Přeji dobrou noc a zdraví všem
Jarmila Fryšták|No a já si třeba myslím, že ideální věk na dítě je samozřejmě individuální, každý zraje jinak. Záleží na mentální vyspělosti budoucích rodičů.
Markéta|Vždycky mě dojímá, když poslouchám stesky svých kamarádek a kolegyň na to, jak je těžké sehnat muže, se kterým by mohly založit rodinu. Já totiž řeším úplně opačný problém.
Filip|dnesni zensky maji jeste kolikrat ve triceti pocit, ze jsou pubertacky a na vse maji dost casu…
Jaruna|Chlapi můžou mět děcko v každém věku. Majou v tomdle výhodu.
MaruskaD|Rady tipu „měla jsi mít děti dřív“ ničemu nepomáhají. I samotná touha po dítěti je intimní záležitostí každé ženy. Společnost a lékaři mnohdy jednají necitlivě, což ke strachu, že něco nestihneme, jenom přispívá.
Jana|Dobrý večer. Moje hodiny odtikaly velmi rychle, půl roku po svatbě potrat, rychlá operace a nárok na děti zmizel. Dneska je to už tak dost běžné, že třeba rodiny nemají děti, nebo je mají pozdě, ale za mých mladých let to bylo dost těžké, pořád se někdo vyptával, bylo to nemilé a navíc se s tím člověk musel těžko smiřovat sám. Naučili jsme se s tím s manželem žít a máme v rodině i teď malé děti, takže si to užíváme třeba i teď opožděně.
Eva|Tikot biologických hodin se zastavit nedá. Plodnost ženy je prostě omezená. A ve věku okolo čtyřiceti let tikají opravdu silně. Mnohé ženy ve věku čtyřicítky na svůj věk nevypadají, ani se tak nechovají a necítí, příroda se ale ošálit nedá, a pokud žena touží po dítěti a nemá ho, začíná tuto otázku velmi intenzivně řešit.
Jarda z Ostravy|Tikot biologických hodin je otázka spíše pro lékaře všech odborností. Všichni by vám řekli, že člověk od 20 let jen stárne, tělo je každý rok více opotřebené a to se může projevit i na potomcích a nejen nutně v jejich první generaci. Geny je nutné předávat mladé a zdravé.
Další příspěvky