Pondělní Noční linka: Mé poslední rozloučení má jasný scénář
Přemýšleli jste někdy o tom, jak by měl vypadat váš pohřeb? Považujete za důležité mít tyto věci předem zařízené, nebo raději necháváte taková rozhodnutí na své rodině? Je pro vás důležité, aby váš pohřeb odpovídal vašim představám, například co se týká obřadu, hudby nebo místa posledního odpočinku?
Jak reaguje vaše okolí, když o tom mluvíte považují to za rozumné, nebo za příliš morbidní téma? A co si myslíte o rostoucím trendu neobvyklých pohřebních rituálů, jako jsou kremace s rozptylem v přírodě, nebo naopak honosné obřady s velkým počtem hostů? Podělte se s námi o své názory na toto citlivé, ale důležité téma.
Plánování pohřbu je téma, které mnozí lidé odkládají, ale stále více lidí si uvědomuje jeho důležitost. Připravit svůj vlastní pohřeb nemusí být jen projevem kontroly nad tím, jak bude vypadat poslední rozloučení, ale také způsobem, jak ulehčit svým blízkým v těžké chvíli. V České republice je běžné, že si lidé vybírají mezi tradičními pohřby s obřadem a stále populárnějšími kremacemi bez obřadu. Velký vliv na rozhodování má i ekonomická stránka náklady na pohřeb se mohou pohybovat od několika tisíc až po desítky tisíc korun. Téma smrti a pohřbů je v české společnosti stále do jisté míry tabu, ale otevřenější přístup k této otázce pomáhá mnoha lidem lépe se s tímto nevyhnutelným životním momentem vyrovnat. Jaké jsou vaše názory a přístupy k plánování vlastního pohřbu? A myslíte si, že by se o tomto tématu mělo mluvit otevřeněji?
Podle průzkumu agentury STEM/MARK z roku 2023 má přibližně 20 % Čechů konkrétní představu o tom, jak by měl vypadat jejich pohřeb, a 10 % z nich již podniklo kroky k jeho přípravě. Nejčastěji se jedná o výběr místa posledního odpočinku nebo o předplacení pohřebních služeb. Přibližně 35 % respondentů uvedlo, že by si přáli jednoduchý obřad bez velkých nákladů, zatímco 15 % dává přednost tradičnímu pohřbu s kompletním obřadem a setkáním s rodinou. Ekologické pohřby, jako je rozptyl na loukách, lesních pozemcích nebo použití biologicky rozložitelných uren, se stávají stále populárnějšími. Podle průzkumu by je volilo 18 % respondentů, především z mladších generací. Zajímavé je, že téměř polovina dotázaných (45 %) považuje za důležité sdílet své představy o pohřbu s rodinou, aby předešli případným nedorozuměním. Naproti tomu 30 % lidí přiznalo, že o této otázce s nikým nemluvili, protože ji považují za příliš citlivou. Zdroj: STEM/MARK 2023.
Na vaše příběhy a názory se v dnešní Noční lince z Prahy už teď těší Honza Macoun.
Volat do studia můžete na telefonní číslo 731 800 900 nebo psát na e-mail linka@rozhlas.cz, případně využijte webový formulář www.rozhlas.cz/linka.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.