Středeční Noční linka: Setkání s manipulátorem

16. červen 2021

Základem slova manipulace je latinský výraz pro ruku. A manipulátor je ten, kdo vás svou neviditelnou rukou dokáže nenápadně přesunout na místo, které je pro něj žádoucí, aniž byste si nejdřív vůbec všimli, že je s vámi manipulováno.

Není tak velkým prohřeškem občas něco zaonačit tak, abychom odešli dřív z práce, aby nám sousedka pohlídala děti nebo aby na nás vyšel propečený kus masa; říká se tomu manipulativní chování.

Něco jiného je však manipulativní osobnost. Ta totiž vždy a vše dělá jen pro svůj vlastní prospěch. Existují lidé, kteří s kamenným výrazem psychicky manipulují s partnerem či partnerkou, v zaměstnání se svými kolegy a podřízenými, ale i s přáteli. Jinak to neumí. Tím, že se cítí sami sebou nejistí, snaží se tento deficit naplnit hrou s ostatními, kteří je však (alespoň zpočátku) považují za okouzlující osobnosti.

Manipulátoři jsou totiž zpravidla nadprůměrně chytří, s bystrým a rychlým úsudkem, proto snadno odhalí vaše slabá místa a tento poznatek použijí jako klíč, který zapadne do správného zámku. Mají vás v hrsti, aniž to tušíte. Na první pohled jsou milí, zábavní a moudří. Skočíte jim na lep s velkou radostí.

Setkali jste se s manipulátorem? V tom případě je tím pravým místem pro váš příběh dnešní Noční linka s Borkem Kapitančikem.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...