Strážníci ve Znojmě testují systém pro úsekové měření, na konci zimy je nahradí stálé kamery

Novým úsekovým měřením chce znojemská radnice zklidnit neukázněné řidiče na hlavních tazích do města. Automatizované měření nyní zkouší strážníci v příměstské části Kasárna. Na silnici I/38 zatím měří přenosným radarem. Řidiče ale nezastavují. Přestupky nahrávají rovnou do systému, který do dvou až tří týdnů pokutu odešle provozovateli vozidla.

„Tady jde krásně vidět, že o nás vědí. Postupně ubírají rychlost, jak se k nám blíží, zpomalují. Samotnou kameru, když tady nikdo není, zpozoruje řidič většinou pozdě, aby stihnul sundat nohu z plynu,“ říká ředitel Městské policie Znojmo Ivan Budín.

Na hlavním tahu ze Znojma směrem na Prahu provádí policisté měření zhruba 14 dní. „V průměru to vychází kolem třiceti porušení rychlosti na den,“ dodává Budín. Podle jednoho z místních obyvatel tu řidiči překračují rychlost neustále.

Znojmo má už veškerý software, i kamery. Ty ale ještě nejsou na svém místě. „Původně jsme ty sloupy zamýšleli v jiných místech, které ale byly na pozemku soukromého vlastníka, se kterým jsme se nedohodli. Umístěny tedy budou na městských pozemcích. Pokud vše půjde podle předpokladu, tak bychom úsekově měli měřit na přelomu ledna a února příštího roku,“ vysvětluje mluvčí města Znojma Zuzana Pastrňáková.

Kde zpomalit

„Na příjezdu od Prahy bude kamera přibližně třicet metrů za cedulí obec. Na protější straně, to je 400metrový úsek, bude taky na kraji obce,“ přibližuje ředitel městské policie Znojmo Ivan Budín. Nákup kamer společně se softwarem stál dohromady tři miliony korun.

autor: tip
Spustit audio