Speciál Na živú notečku přivítal slovenské hosty, zahrála Ľudová hudba Skaličan

30. leden 2019
Na moravskou notu

První letošní koncertní speciál Na živú notečku přivítal v brněnském rozhlasovém studiu číslo 7 netradičně interprety ze sousedního Slovenska. Zahrát a zazpívat přijela Ľudová hudba Skaličan se svými sólisty z příhraničního slovenského Záhorí.

Ľudová hudba Skaličan ze Skalice působí v tomto takřka nezměněném složení už 30 let jako samostatné těleso, ale zejména jako součást folklorního souboru Skaličan. Repertoárově a interpretačním stylem navazuje na několik generací lidových muzik, které působily při skalickém souboru od jeho založení, tedy od roku 1954.

Ľudová hudba Skaličan

Skaličan se přednostně zabývá zpracováním hudebního folkloru ze Záhorí, a to ve více rovinách: od jednoduchého interpretačního přepisu a interpretace písní až po náročnejší stylistické úpravy a pásma písní z vlastní tvořivé dílny, zejména z pera PhDr. Petra Michaloviče, primáše muziky, a MUDr. Ivo Horského. Kapela využívá při interpretaci zvuk velké cimbálové muziky v kontrastu s malým hudeckým obsazením. Na svém kontě má Skaličan do dnešních dnů šest hudebních nosičů.

S Ľudovou hudbou Skaličan účinkují dlouholetí sólisté Mária Marťanová, Pavel Poustka, Anton Pavčo a Anton Dinka. Všechny, včetně specifického sborového projevu kapely, uslyšíte i v dnešním vydání pořadu Na živú notečku.

autor: Petr Mička

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Děsivá freska válečné krajiny, u které se nepřestávám smát.

Petr Gojda, slovesný dramaturg, Centrum výroby Českého rozhlasu

Osudy dobrého vojáka Švejka

Osudy dobrého vojáka Švejka KOMPLET

Koupit

Pro jedny šťastný blb a ignorant, pro druhé vychytralý šašek. Pro nadporučíka Lukáše boží dobytek. Pro jedny ikona totálního odcizení a nihilismu, pro jiné bojovník proti válce, pro další anti světec a antihrdina. Čte Oldřich Kaiser