Sokoli a sokolníci

31. říjen 2020

Řítí se střemhlav rychlostí 390 km/h a smrt od něj je jako náhlý dotek… Sokoly uctívali už staří Egypťané, jejich bůh Hor je sokol; u nás se za Velké Moravy sokolům obětovalo a za středověku doznalo sokolnictví takového rozmachu, že šlechta zakládala osady speciálně pro sokoly a sokolníky (Sokolov, dříve Sokolí dvůr, nebo Sokoleč u Poděbrad).

Dnes je sokolnictví vášeň, umění i starodávné řemeslo. A myslivost, tradice i folklór. O žádných jiných živých tvorech nevzniklo tolik krásných lidových písní, jako o sokolech. Ne nadarmo je sokolnictví už 10 let na seznamu UNESCO. Za mistry tohoto lidového umění, manželi Křivkovými, se pod hrad Košumberk vydala Markéta Ševčíková.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová