Slepice je chytrý tvor, který se naučí spoustu věcí, vyvrací chovatel představu o slepici jako hloupém zvířeti

14. únor 2023

Zajímavosti ze života kura domácího probereme v Apetýtu s dlouholetým chovatelem drůbeže Václavem Nedělkou. Jako chovatel vodní a hrabavé drůbeže se specializuje především na chov krůt a působí také jako český a mezinárodní posuzovatel v soutěžích.

Václav Nedělka

„Když se slepici věnujete, tak si toho tvora lehce ochočíte a potom s ním můžete předvádět různá čísla. Viděl jsem od jednoho chovatele takové představení, kdy slepice chodila po značkách a překážkové dráze. S nadsázkou se dá říct, že se dají vycepovat téměř jako domácí mazlíčci. Slepice je velice chytrý tvor, který je schopen naučit se a zapamatovat si spoustu věcí,“ vyvrací představu slepice jako hloupého ptáka Václav Nedělka. 

Chovatelství se v rodině dědí

Chovatelství se věnuje odmalička i díky rodinné tradici. „Nevím, zda je chovatelství dědičné, ale u nás v rodině zřejmě ano. Moji prarodiče i rodiče vždycky chovali zvířata a na mě ta láska prostě přešla. Především drůbež je moje hlavní hobby,“ vysvětluje Nedělka.

Doma se momentálně zaměřil na chov krůty české, ryze domácího plemena, ale má také králíky a samozřejmě slepice. Mezi různými druhy domácích zvířat na dvorku panuje přísná hierarchie, které se slepice dobře přizpůsobují. Stejně přísné rozdělení rolí platí i v samotném slepičím hejnu, kde je jednoznačným pánem kohout. „Kohout je zkrátka pán dvora. Dohlíží na své slepice, je stále ve střehu a chrání je. Když ale kohout chybí, stává se, že se některé slepici zblázní hormony a začne se chovat jako kohout – pak se jí říká kohoutice, někde také povrhel,“ vysvětluje chovatel.

Slepice ve velkochovu

Slepice sleduje Václav Nedělka velice pečlivě od jejich vylíhnutí, přes dospívání, produktivní život až po jejich odstranění z hejna, které by podle něj mělo přijít zhruba po dvou letech. „Nejsem příznivce současného trendu ponechání starých slepic tzv. na dožití. Jejich organismus je po dvou letech intenzivní produkce vajec oslaben, jsou náchylnější k nemocem a je přirozené dát je z hejna pryč. Právě zde platí osvědčené chovatelské heslo ‚chovejme zvířata pro krásu, radost a užitek‘,“ uzavírá Nedělka.

Podle čeho se posuzuje drůbež na soutěžích? Jaké jsou výhody klecových chovů a jak správně uchopit slepici? Dozvíte se v Apetýtu s Jarkou Eliášovou.

autor: Jarka Eliášová
Spustit audio

Související