Růže jako královna zahrad. Za trochu péče se umí královsky odměnit

31. červenec 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Růže přímo růžové

Pro výsadbu růží je nutné zvolit dobře osluněné místo s kvalitní zeminou. Není na škodu ještě před výsadbou zeminu obohatit kvalitním kompostem.

Zásadní pravidlo je, že růže sázíme hlouběji, než byly pěstované ve školce, místo očka by mělo být těsně na úrovni půdy. Na zimu je pak třeba toto choulostivé místo přihrnout, na jaře naopak lehce odhrnout.

Nejčastěji pěstované polyantky a čajohybridy stříháme v předjaří a dost hluboko – na tři až pět oček, rozhodně keř nezvyšujeme. Sadové růže krátíme jen o nějakou část, například o třetinu a vystříháváme slabé výhony. Růže pnoucí nestříháme, ale musíme je dobře vyvázat a poskytnout jim oporu.

Vyhrávejte zahradní grily, zahradní nářadí, knihu Pochoutky z chaloupky a další ceny. Každý všední den v čase 9.45-10.00 v letním speciálu Chalupářské léto. Soutěžte a vyhrajte >>

Hnojíme před zahájením vegetace a volíme kombinované hnojivo, například cererit, který poskytne i tzv. stopové prvky. Růže má ráda i hnojení na list – tedy postřikem, umí dobře a rychle přijímat potřebné prvky.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.