Rybářský lístek a povolenku k lovu musí mít každý rybář starší 10 let

11. květen 2024

Rybářský lístek a povolenku k lovu získáte po absolvování vědomostního testu. Bez nich není možné se koníčku rybaření věnovat. Výjimku mají jen děti mladší 10 let v doprovodu dospělého rybáře.

„V místní organizaci Českého rybářského svazu musíte úspěšně absolvovat test. Poté vám tato organizace vystaví osvědčení o splnění kvalifikačních předpokladů pro vydání rybářského lístku. S osvědčením zajdete na obecní úřad obce s rozšířenou působností podle svého trvalého bydliště, kde vám vydají rybářský lístek. A potom si můžete od Českého rybářského svazu koupit povolenku k lovu ryb,“ popisuje složitou cestu k rybaření Hynek Dort, rybářský technik ze Západočeského územního svazu Českého rybářského svazu.

Testu rybářských znalostí se podle něj nemusíte obávat: „Rybářské zkoušky nejsou složité, jde o 25 otázek, správnou odpověď vybíráte z několika možností. Správně musíte mít 12 odpovědí. Na www.rybsvaz.cz najdete vzorové testy, které si můžete vyzkoušet nanečisto. Je třeba znát rybářský řád, platná pravidla pro lov ryb, umět určit druhy ryb apod.“

Děti do 10 let mají při rybaření výjimku

„Dítě do 10 let povolenku ani rybářský lístek mít nemusí, může chytat na jeden z prutů osoby starší 18 let, která potřebné doklady má. Když tedy jde malé dítě s rodičem na ryby, rodič mu půjčí prut a můžou chytat oba,“ doplňuje Hynek Dort.

Pro starší děti místní organizace Českého rybářského svazu nabízejí rybářské kroužky, kde je naučí všechno potřebné, aby rybářskými zkouškami zdárně prošly.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.