Katalpa umí na zahradě vytvořit příjemný stín

7. květen 2024

Stín nám vytvoří v zahradě nejeden druh stromu, katalpa ovšem patří mezi dřeviny, které vyloženě padnou do oka. Uhranout vás může její kmen, listy, větvoví a tvar koruny, ale i plody. Ty vyrůstají nahloučené po třech a více kusech. Mají tvar velikých lusků, které na stromě zůstanou po celou zimu, neshodí je ani na Tři krále.

Katalpa nabízí hned několik odrůd. Jednou z nich je aurea, má světle žluté listy během rašení. Vzhled je podobný původnímu druhu, ale nemá takovou dynamiku růstu a nedoroste do takových rozměrů jako původní, mateřská odrůda.

Zakrslá forma tvoří deštníkovitou odrůdu, je velice populární, podle zahradníka Pavla Chlouby možná i víc, než si zaslouží. „Raší jako úplně poslední, jako první opadává. Za další je to velmi křehký strom, má lámavé větve a při přepravě je potřeba počítat s tím, že se něco zlomí. Nevadí to, má dobrou regenerační schopnost, rychle obroste a srovná se s tím.“

Katalpa trubačovitá (Catalpa bignonioidea)

Velkým problémem je ale vysoká náchylnost této odrůdy k jedné z houbových nemocí, která občas obchází naše zahrady. Projevuje se tím, že se ucpávají cévní svazky. Větev, kterou nemoc napadne, bohužel, často nenávratně zvadne.

Spustit audio