Režisér Karel Kachyňa se narodil před 100 lety ve Vyškově. Jeho rodný dům už tam ale nenajdete
Už zase skáču přes kaluže, Ucho, Setkání v červenci, Smrt krásných srnců nebo Kočár do Vídně – to je výčet jen několika snímků, které režíroval vyškovský rodák Karel Kachyňa. Letos se připomínáme sto let od jeho narození.
Narodil se v rodině významného úředníka, budoucího hejtmana, který se často stěhoval. Jeho maminka byla profesí výtvarnice a právě po ní zdědil umělecké sklony. Původní rodný dům, kde žil prvních pět let života, už dnes ve městě nenajdete.
Zažít však můžete literární procházku po režisérových stopách, kterou organizuje knihovnice Pavlína Dobyšková. V místním muzeu je uložen i vlastnoručně psaný dopis režiséra, kterým dokládá přesné místo svého narození, jiný odkaz ve městě slavný rodák zatím nemá. Jeho odkaz tam připomněla nedávno realizovaná výstava, kterou organizoval historik Miroslav Nedorostek.
Související
-
Karel Kachyňa uměl pracovat s herci, filmy vynikají obrazovým cítěním, říká publicista
Saša Michailidis se ptá filmového teoretika, historika, pedagoga na FAMU Jana Bernarda a publicisty, redaktora Filmového přehledu Martina Šrajera.
-
Alena Mihulová: Když nerozumím scénáři, přichází na řadu režisér
Letos uplynulo 40 let od natáčení legendárního filmu Sestřičky, který režíroval Karel Kachyňa. V roli zářila Alena Mihulová, kterou zanedlouho čeká premiéra Zahradníka.
-
Karel Kachyňa točil od 50. do 90. let. Jak to bylo možné?
Respektovaný český filmový režisér Karel Kachyňa začal natáčet v 50. letech a jeho uměleckým vrcholem byly na konci 60. let filmy Ucho, Kočár do Vídně nebo Noc nevěsty.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.