Rezidentní parkování v novém. Od podzimu levněji a přehledněji, slibuje vedení Brna

Rezidentní parkování v Brně čekají od podzimu 2019 změny

Vedení Brna odhalilo, jak bude od podzimu vypadat nový režim rezidentního parkování ve městě. Politici slibují, že regulace bude oproti současnému stavu přehlednější.

Rezidentní parkování v Brně bude levnější a srozumitelnější. Alespoň to slibuje vedení města. Brněnští radní dnes představili, jak se parkování v modrých zónách pravděpodobně od prvního září změní. Magistrát zavede tři různě zpoplatněné zóny a umožní návštěvníkům města, aby si koupili předplacenou parkovací kartu.

Tři lokality: A, B, C

Brno bude rozdělené na tři lokality: A, B a C. Červená zóna A se bude týkat současného historického centra města, kde prozatím zůstane regulovaný a omezený vjezd.  Druhá zóna, zelená B, se bude týkat širšího centra třeba kolem ulic Veveří a Údolní nebo třídy Kapitána Jaroše. Tedy jde o jakýsi prstenec kolem historického centra.  V zóně B budou za parkování platit návštěvníci ve dne i v noci. Rezidenti pak budou muset mít v této zóně vyřízenou parkovací kartu a budou ve své lokalitě moci stát bez omezení. A zbytek Brna zůstane v zóně C. Tam si rezidenti za roční poplatek zvýší šanci na zaparkování u svých domů večer a v noci. Během dne ale bude moct v zóně C zaparkovat každý bezplatně. A to od šesti hodin ráno do sedmnácti hodin večer.

Nový ceník

Obyvatelé, tedy rezidenti, zaplatí za první auto 200 korun ročně. Za druhé 8 000 korun a za třetí a každé další 12 000 korun. To je o stovky až tisíce méně než doposud. Levnější parkování budou mít i firmy. Hodinová sazba pro mimobrněnské návštěvníky se nezmění. Budou si ale moct koupit týdenní, měsíční nebo roční předplacenou kartu. Měsíční karta vyjde na 1 200 korun. Služba je určená hlavně lidem, kteří pracují a parkují v centru města, ale dojíždí odjinud a neměli tak rezidentní oprávnění.

Čtěte takéSystém nefunguje správně. Řidiči, kteří v září nezaplatili za parkování v Brně, zřejmě uniknou pokutě

Magistrát nechá přelepit dopravní značky

Dosavadní tři barevné proužky a informace o čase konkrétní regulace byla podle řady řidičů nepřehledná a nebyli si jistí, kde vlastně můžou parkovat a kde ne. Teď lidé na značkách uvidí pouze buď červený pruh zóny A, zelený pruh zóny B a modrý pruh zóny C. A podle toho poznají, kolik mají kde platit. Ceny budou v rámci jedné zóny jednotné v každé ulici. Vedení Brna věří, že tento systém bude pro řidiče komfortnější. Dosavadní režim modrých zón označuje vládnoucí čtyřkoalice za nepřehledný a vytýká bývalému vedení města, že ho zavedlo. Systém navíc stále není zcela funkční a magistrát pořád nedovede kontrolovat, zda mají auta stojící v modrých zónách zaplaceno za parkování anebo nemají. Změnit se to má zřejmě prvního dubna.

Spustit audio

Související