Reportáž: XXI. Mikulovské výtvarné sympózium Dílna 2014, 1. část

15. srpen 2014

Reportážní mikrofon nás poprvé zavede do Mikulova, kde od 12. července po celý měsíc probíhal 21.ročník Mikulovského výtvarného sympózia Dílna 2014.

Dílna se koná každoročně od roku 1994 v období letních prázdnin. Aktivity probíhají v prostorách mikulovského zámku ve spolupráci s Regionálním muzeem v Mikulově. Umělci vybraní kurátorem vytvářejí díla, která pak představí na závěrečné výstavě.

Letos trvá výstava v prostorách mikulovského zámku do konce srpna. Výtvarná díla poté, jako každý rok, zůstanou ve sbírce Města Mikulova. Ta je složena pouze z děl vytvořených v rámci Dílny. Obsahuje přes 380 výtvarných děl a její hodnota dosahuje přibližně 34 mil. Kč.

Sympozií se v průběhu dvaceti let zúčastnilo více než 110 umělců z České republiky i zahraničí. Jedná se tak o jednu z největších sbírek současného výtvarného umění u nás.

Koncept 21. ročníku Dílny zpracoval docent Stanislav Diviš, zakládající člen výtvarné skupiny Tvrdohlaví. V letech 1994-96 byl odborným asistentem na AVU v Praze, od roku 2003 do roku 2010 vedoucím pedagogem ateliéru malby na VŠUP v Praze. Jako kurátor se stal naším průvodcem po zámeckých ateliérech. Reportáž jsme natáčeli v průběhu trvání sympózia...

V první části reportáže tento týden navštívíme ještě ateliéry malířů Aldina Popaji a Petra Veselého. Za týden vám představíme účastníky sympózia Oldřicha Tichého, Jana Pištěka a Václava Bláhu.

Spustit audio