Renesanční člověk a milovník folkloru – to byl Ondrej Demo

26. leden 2021

Slovenský folklorista a legendární rozhlasový redaktor Ondrej Demo odešel v prosinci roku 2020 ve věku nedožitých 94 let. Jako legendární rozhlasový redaktor, etnomuzikolog, aranžér, sbormistr, a kulturní iniciátor se přiblížil hudbě a folkloru nadoraz.

Ondrej Demo a jeho kolegové ze Slovenského rozhlasu přinášeli do vysílání autentický folklor, který v době Demova rozhlasových začátků v 50. a 60. letech nedostával ve vysílání ani na festivalech mnoho prostoru. Od roku 1966 se v éteru objevil Demův pořad Klenotnica ľudovej hudby, který přibližoval přirozené projevy lidové kultury. Relace měla velký posluchačský úspěch, Demo ji tvořil dalších 27 let, a dnes Klenotnica slaví 55. výročí.

Nahrávky pro Klenotnicu získával při terénním nahrávání. K životu Ondreja Dema tedy patřil přímý kontakt s lidovými muzikanty či zpěváky. V pořadu uvádíme, jak rozmlouval s pověstným myjavským primášem Samkem Dudíkem.

Pořad Na pěknú notečku představuje Dema především jako rozhlasového redaktora, který  neúnavně pořizoval nahrávky ve všech krajích Slovenska. Oblastí, do kterých přispěl, je však mnohem více. Byl iniciátorem založení OĽUNu. Tedy respektovaného rozhlasového orchestru lidových nástrojů, kde působil jako umělecký vedoucí. Pro popularizaci folkloru přišel s myšlenkou mezinárodní rozhlasové soutěže nahrávek lidové hudby, která dnes nese název Grand Prix Svetozára Stračinu. Demo publikoval knížky, zpěvníky, psal články, byl ale také plodným skladatelem a aranžérem. Stál při zrodu slavných folklorních festivalů ve Východné, Detvě a Myjavě. Ve Vajnorech, kam se přiženil, založil a dvacet let dirigoval velice životaschopný sbor Jana Pavla II., se kterým dokonce koncertoval v Římě a byl na audienci u papeže.

Díl pořadu Na pěknú notečku, který byl odvysílán v úterý 26. ledna 2021, vznikl ve spolupráci s etnomuzikologem a hudebníkem Samem Smetanou, který se stal rozhlasovým pokračovatelem Ondreja Dema. V pořadu zazní současná Smetanova vzpomínka na svého učitele Dema a úryvky z rozhovoru, který vedl s Demem v 90. letech. Hudba v pořadu je především z „klenotnicového“ ranku.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.