Můj milý – nové profilové album Nivničky
V pořadu Na pěknú notečku v úterý 22. prosince zavítáme do Nivnice nedaleko Uherského Brodu, kde působí folklorní soubor Nivnička, jehož ženský sbor v těchto dnech uvedl v život nové profilové album nazvané „Můj milý“. Pozvání k mikrofonu přijal vedoucí souboru Vlastimil Ondra a několik členek sboru.
Několik slov o albu Můj milý od Vlastimila Ondry, vedoucího souboru Nivnička a autora desky. „Deskou Můj milý, kterou vydává Nivnička u labelu Indies Happy Trails, se nesou lidové písně obce Nivnice a několika okolních vesnic z Bílých Karpat. Ženský sboreček Nivnička doprovází kamarádi z vynikajících lidových muzik – CM Mladí Burčáci, HM Petra Mičky, CM Ohnica, BROLN. Děkujeme jim, že přijali pozvání a nezištně ženám zahráli.
Chceme touto deskou také upozornit na několik výborných ženských sólových hlasů, které tu zní. V písních na první desce Nivničky Mladé vzpomínky (2004) a nyní na Můj milý (2020), se jasně zrcadlí náš vztah k lidové písni a poezii místa, do kterého jsme se narodili. Pro Nivničku je typické silné propojení osobního a uměleckého života. Výběr písní tak odráží posledních šestnáct let našich životů.
Zpěvačky se vdávaly, rodily děti a jsou naplněny láskou a životní energií. Není divu, že nazpívaly mnoho tužebných a milostných písní. Právě tyto písně tvoří převážnou část desky, která nese podtitul Můj milý a já.
Bohužel došlo i na rozchody, nemoci a odchody na věčnost. Proto konec desky plní táhlé písně. Každý den nám pomáhají vyrovnávat se se ztrátou, bolestí, samotou a smutkem. Jsou to pro nás klenoty a čekají na poslech v části nazvané ODEŠÉL NĚ MILÝ.
Nabídka k vydání nahrávky přišla od Jaromíra Kratochvíla, šéfa labelu Indies Happy Trails, po půlnočním konceru Nivničky a Boršičanú na Folkových prázdninách 2019 v Náměšti nad Oslavou. Je nám ctí a potěšením vyjít s naší deskou u něho. Spolupráce to byla moc příjemná.
Nejvíc bych chtěl ale poděkovat Janu Maděričovi. Požádal jsem ho, aby se jen přišel podívat do zkoušky sborečku a on už u rodící se desky zůstal. Byla to velká škola sledovat ho při komunikaci s účinkujícími, při tvůrčí práci, žasnout, co všechno slyší a zároveň souznít s tím, co nakonec ale považuje za důležitější nad všechny čisté tóny a složité harmonizace světa.
Ženský sboreček Nivnička nechce jen předvést píseň z nádherné krajiny Komenského jako hodnou úcty a obdivu. Chce do ní posluchače ponořit mladýma ženskýma rukama a požádat ho, aby se na chvíli uvolnil, ztišil a v beztíži se nechal unášet nad nádhernými hlubinami plných citů našich předků.“
Související
-
„Hradišťan vznikl, když jsem ještě nebyl na světě,“ připomněl Jiří Pavlica
Pozvání do Českého rozhlasu Zlín přijal dlouholetý umělecký vedoucí Hradišťanu Jiří Pavlica. Zlínský kraj ho letos vyznamenal cenou Pro Amicis Musea neboli Přátelům múz.
-
Siločáry duše dítěte aneb lidová píseň a tanec v životě mladých na Slovácku
Siločáry duše dítěte je název komponovaného hudebního pořadu, který na sváteční den 17. listopadu připravil Vlastimil Ondra.
-
Vlídné úsměvy Jaroslava Štiky i deset let po jeho odchodu
Český rozhlas Zlín připravil vzpomínku na Jaroslava Štiku, etnografa, muzikanta a dlouholetého ředitele Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka