Pryč s plevelem? Botanici v Národním parku Podyjí ho pomáhají orbou vracet do přírody

Rozorávání luk v Národním parku Podyjí pomáhá navracet do přírody rozmanitost rostlin a hmyzu. Počítají s tím vědci z Mendelovy univerzity v Brně a z dalších výzkumných ústavů. Na některé lokality se díky němu vrací například plevely, které kvůli intenzivnímu zemědělství v česko-rakouském pomezí vymizely. Některé druhy ale vydrží v půdě vyčkat na vhodné podmínky i desítky let.

Čtěte také

Botanik Martin Jiroušek nás skrz zarostlou louku na Kraví hoře u Znojma dovedl až k upraveným políčkům. Zhruba 100 m dlouhý a 10 m široký loni zoraný pás je plný fialových květů hluchavek. Hned vedle něj je stejně velká – před třemi lety obhospodařená – půda, která je naopak pokryta žlutými a bílými kvítky.

„Už na první pohled je vidět změna v té vegetaci. Není to žádný výsev, jde o spontánní vývoj vegetace, kdy ty rostliny, které zde vidíme, tak buď vznikly ze semen, které byly v půdě obsaženy, anebo se sem dostaly z nejbližšího okolí.“

Zleva: divoká louka - tři roky stará orba - rok stará orba

Díky zorání se v národním parku nevytvoří souvislé pásy vysokých trav. Ty totiž zahluší ostatní druhy. Botanik Tomáš Vymyslický tak může mezi 20 různými druhy plevele narazit třeba i na velmi aromatické konopí. „Je to plané konopí. Je to plevelný druh, který se historicky vyskytuje na území jižní Moravy v trojúhelníku Znojmo – Brno – Hodonín, v té teplé oblasti na okrajích polí.“

Botanik Martin Jiroušek narazil i na divoké konopí

Výzkum je podle Vymyslického pomyslným pohledem do minulosti. „I třeba merlík, který vypadá, že může vyklíčit kdekoliv, tak vytvoří semennou banku na desítky let. A v podstatě to, co se tady vytvořilo po prvním rozorání, odrazilo tu historii, která tu byla, když se tato plocha kdysi dávno naposledy orala.“

Kompletní výsledky výzkumu budou znát botanici příští rok. Ti věří, že se je podaří převést do praxe a v chráněných oblastech by se tak znovu a častěji mohly objevovat již dříve zmizelé rostliny a hmyz. Vzácné druhy totiž v Národním parku Podyjí už nyní pomáhá navracet pastva divokých koní v Mašovicích a Havraníkách.

autor: Petr Tichý
Spustit audio

Související