Pověst o Černé paní z Buchlova

21. červenec 2015

Nedaleko Buchlova, na místě zvaném Smraďavka, byl v červenci roku 1582 nalezen mrtvý hradní pán Jindřich Prakšický ze Zástřizl. Našli ho probodnutého vlastním kordem. Podezřelých celý zástup, po vrahovi samozřejmě žádná konkrétní stopa. Nakonec tedy před soudem nestanul nikdo. I když čas ukázal, kdo je viníkem. Za vraždou šlechtice stála jeho žena Kateřina.

Světská spravedlnost na ni sice nedosáhla, ale trestu neušla. Skončila jako černá paní a na hradě straší dodnes. Zjevuje se v té nejstrašidelnější místnosti celého hradu, říká se jí pokoj mrtvých. Dřív tu byla ukládána těla před pohřbem a ze stěn na ně shlížely podobizny již zesnulých mrtvých pánů. Až půjdete na prohlídku Buchlova, určitě toto místo nepřehlédnete. Dnes je tu vystavena pravá egyptská mumie.

autor: hon
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Děsivá freska válečné krajiny, u které se nepřestávám smát.

Petr Gojda, slovesný dramaturg, Centrum výroby Českého rozhlasu

Osudy dobrého vojáka Švejka

Osudy dobrého vojáka Švejka KOMPLET

Koupit

Pro jedny šťastný blb a ignorant, pro druhé vychytralý šašek. Pro nadporučíka Lukáše boží dobytek. Pro jedny ikona totálního odcizení a nihilismu, pro jiné bojovník proti válce, pro další anti světec a antihrdina. Čte Oldřich Kaiser