Pověst o Černé paní z Buchlova

21. červenec 2015

Nedaleko Buchlova, na místě zvaném Smraďavka, byl v červenci roku 1582 nalezen mrtvý hradní pán Jindřich Prakšický ze Zástřizl. Našli ho probodnutého vlastním kordem. Podezřelých celý zástup, po vrahovi samozřejmě žádná konkrétní stopa. Nakonec tedy před soudem nestanul nikdo. I když čas ukázal, kdo je viníkem. Za vraždou šlechtice stála jeho žena Kateřina.

Světská spravedlnost na ni sice nedosáhla, ale trestu neušla. Skončila jako černá paní a na hradě straší dodnes. Zjevuje se v té nejstrašidelnější místnosti celého hradu, říká se jí pokoj mrtvých. Dřív tu byla ukládána těla před pohřbem a ze stěn na ně shlížely podobizny již zesnulých mrtvých pánů. Až půjdete na prohlídku Buchlova, určitě toto místo nepřehlédnete. Dnes je tu vystavena pravá egyptská mumie.

autor: hon
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.