Posilněte žaludek a uklidněte nervy s čajem z lístků lesních jahod, pomáhá i na chudokrevnost
Drobná lesní jahoda je vytrvalá rostlina s rozvětveným oddenkem, přízemní růžicí listů a plazivými výhonky. Její voňavé a sladké plody jste jako děti možná navlékali na stéblo trávy.
S úspěchem se používá v kosmetice na odstraňování pih a stařeckých skvrn. Jejich bělící schopnosti mohou využít ti, kteří potřebují odstranit zubní kámen nebo skvrny na zubní sklovině. Kašička z rozmačkaných lesních jahod je vhodná i na místa, kde nám slunce příliš opálilo pokožku.
Ke sběru se doporučují i mladé lístky (ty starší mohou hořknout) – vyplatí se z nich udělat čaj. Zmírňuje žaludeční obtíže, s ohledem na množství železa v listech jsou vhodné také při léčbě chudokrevnosti a pomohou i na zklidnění nervového systému. Čaj můžete použít i jako kloktadlo při zánětech v dutině ústní, případně pro odstranění nevábného zápachu z úst.
Související
-
Jahody jsou ovoce královské a ovoce lásky. Čas na tvarohové knedlíčky s omáčkou z jahod je tu
Krásu, vůni a chuť skvostných jahodových plodů bychom mohli opěvat donekonečna. Jen botanik ale ví, že skutečnými plody jahody jsou mrňavá zrníčka - nažky na povrchu.
-
Proč zasychají poupata jahod a jak jahodníky správně zalévat? Poradíme
Kvetou jahody a my už se těšíme na sladké plody a pochoutky z nich. Ne všechny květy se ale v plody přemění. Kdo za to může? A jak jahodníky správně zalévat?
-
Listy lesních jahod vám pomohou při průjmech, nemocech ledvin i močových cest
Lesní jahody jsou nejen lahodné, ale umí i léčit. K nejvýznamnějším účinným látkám jahodníku patří třísloviny, minerály, vitamin C a silice s citronovou vůní.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.