Poprava Mikeše Zoula
Asi největší hromadná poprava v Českém království byla vykonána 13. července 1404, za vlády krále Václava IV., kdy u nás situace nebyla nejrůžovější.
Václav IV. plaval v říšské politice, měl rozepře s vyšší šlechtou i svými sourozenci, kteří ho dokonce dvakrát nechali zajmout a pak drželi v internaci. České království zdecimované morovou ránou a rozkolísané reformačními myšlenkami mělo ekonomické potíže, a taky v něm nebylo příliš bezpečno.
Rytíř Mikeš a Suchý Čert
Dvojnásob to platilo pro oblast mezi Benešovem, Prahou a Táborem. Tam totiž řádila početná banda loupeživého rytíře Mikeše nebo Mikuláše Zoula z Ostředka a jeho syna Jana. Ti se zmocnili Čejchanova hrádku na ostrohu nad levým břehem Sázavy nedaleko Chocerad, odkud vyjížděli na loupeživé výpravy daleko do kraje. Operovali především na kupeckých cestách, kde přepadávali kupce a obírali je o zboží. Záda jim kryl urozený Vaněk z Dubé a další loupeživý rytíř Hynek I. z Kunštátu zvaný Suchý Čert. Všichni zároveň patřili ke straně králových odpůrců. Když král Václav utekl z druhého zajetí, rozhodl se proti Zoulově bandě, která významně terorizovala rozsáhlé území, zakročit.
Někdy na začátku léta roku 1404 k Sázavě vyrazilo šest set ozbrojenců vedených pražským arcibiskupem Zbyňkem Zajícem z Házmburka. Těm se rychle podařilo dobýt Čejchanův hrádek, který srovnali se zemí, i nedaleký hrad Dubá nedaleko Čerčan, který si Zoulové také podmanili, a pochytat loupežnickou bandu. Celkem padesát jedna mužů, včetně otce a syna Zoulových, bylo odvezeno do Prahy a zde odsouzeno k propadnutí majetku – i hrdlem.
Exekuce U Bulhara a pražský kněz Jan Hus
Exekuce všech jedenapadesáti lupičů se za velké pozornosti veřejnosti konala právě 13. července 1404. Všichni byli oběšeni, kromě vůdce bandy Mikeše Zoula. Ten byl nabodnut na hák. Odsouzencům poskytl před smrtí duchovní útěchu pražský kněz Jan Hus. Podle kronikářů prý Mikeše Zoula před popravou přiměl k tomu, aby se obrátil k divákům popravy a řekl: „Svatá obci, prosímť vás, proste za mě Pána Boha.“ Mikešovo tělo prý na šibenici viselo sedm let!
Je zajímavé, že na místě šibenice, kde se konala asi největší hromadná poprava v Českém království, dnes leží známá a značně komplikovaná křižovatka U Bulhara. Už nepřipravuje lidi o život, ale o nervy a kvůli častým nehodám i o peníze. Zcela v tradici Mikeše Zoula.
Související
-
V Českém Dubu můžete navštívit ve sklepení ukrytou johanitskou komendu. Někdejší opevněný klášter
Mezi nejstarší sídla severních Čech patří Český Dub v Libereckém kraji. Ve 13. století tam vznikl opevněný klášter johanitů, kteří měli strážit bezpečnost obchodní stezky.
-
Pouhé dva dny vystavený Říčanský poklad viděly stovky návštěvníků. Jak byl vlastně nalezen?
Říčanský poklad našel na začátku 90 let ve sklepě svého domu na Masarykově náměstí pan Jiří Škába. Protože ale tehdy netušil, co našel, nechal poklad doma.
-
243. schůzka: Život Jana Roháče z Dubé, odjinud z Tehova a ze Siona
Panování krále Zikmunda, ačkoli krátké, stalo se jediným řetězem nepřetržitým útrap a zklamání pro všechny horlivější podobojí.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka