Krásná, vzdělaná, nespoutaná, bohatá i mocná: Eleonora Akvitánská
Dědička přebohaté Akvitánie na západě dnešní Francie a postupně královna francouzská i anglická. Vše, co jí dal osud do vínku, bylo její chloubou, výsadou – a prokletím.
Jsme ve vrcholném středověku, ve dvanáctém století. Mladé Eleonorce umřel tatínek a ona se stala dědičkou jeho velkolepého území. A jak už to tehdy chodilo, stala se tím obzvláště žádoucí – kdo si ji vezme, ten bude Akvitánii vládnout.
Z vévodkyně královnou
Hned vedle leželo malé a relativně slabé království jménem Francie, pranepatrné oproti dnešnímu státu toho jména. A vládl tam Ludvík, Ludvík Sedmý, a právě ten si Eleonoru vzal. Měla to pro něj být výhra v loterii. Svůj stát oním sňatkem zmnohonásobil teritoriálně i ekonomicky, navíc Eleonora byla opravdu krásná, na tom se shodli všichni doboví svědci. Jenže ti dva si tak nějak nebyli rovni: za kratší konec tahal Ludvík, už proto, že se bezhlavě zamiloval. A bylo to jednostranné, neboť Eleonora si evidentně libovala v přímočarých, mužných, ambiciózních typech, pro jaké se dnes vžil výraz „toxická maskulinita“. No a Ludvíkova láska připomínala spíš nesmělého primána. Navíc potomci s králem taky nepřicházeli na svět tak rychle a často, jak se očekávalo – a oba dva budou později házet vinu jeden na druhého.
Z trůnu na trůn
Takže to neklapalo a Eleonora si záhy začala nějak moc užívat přítomnosti jiných mužů. A jestli zdrženlivější kroniky mluví o tom, že „důvěrné chování knížete ke královně, jejich neúnavné a skoro nepřetržité rozhovory, vzbudily u krále podezření…,“pak v poslední fázi manželství si králův kronikář nebral servítky a napsal, že „Eleonora se nechovala jako královna, ale jako běhna“. A tak se rozvedli, čímž se oběma ulevilo a oba souhlasili s roztomile vymyšlenými důvody, aby k tomu rozvodu dostali souhlas od papeže.
A skvělá partie Eleonora byla znovu ve hře. Ze všech těch středověkých „mačů“ ji nakonec získal francouzský šlechtic Jindřich Plantagenet. A jako z udělání se mu záhy podařilo stát se anglickým králem, a tak se Eleonora stala už podruhé královnou. S manželem tvořili dynamický pár a o vládu nad územím na ostrovech i na kontinentu se dělili. Eleonora ovšem stále vystupovala navýsost ambiciózně a začala si opět počínat v přítomnosti jiných mužů poněkud vyzývavě. Ale Jindřich byl aspoň co k čemu a postupně zplodili řadu potomků, z nichž dva se stanou králem: bude to slavný Richard Lví Srdce a Jan Bezzemek.
Z cely do cely
Nicméně řada synů, to v jednom království nedělá dobrotu, a tak záhy vypukla klasická sourozenecká rivalita a všichni bojovali o to, kdo zdědí trůn. A jejich maminka se rozhodla, že je v tom bude ponoukat, bylo to asi tou její slabostí pro toxickou maskulinitu. Ovšem tohle už bylo pro manžela Jindřicha moc, její půvaby už taky nebyly, co dřív, a tak ji dal do vězení. A aby ji nikdo neosvobodil, tak ji pak v utajení stěhoval z jednoho vězení do druhého. Nakonec ji osvobodil syn Richard a když tak konečně nabyla ve stáří svobody – zavřeli ji do kláštera. A tak vyměnila Eleonora jednu celu za druhou a v té poslední svůj život dokonala.
Královna je mrtvá, ať žije královna.
Související
-
Synoda mrtvých
Psal se rok 896. V Římě zemřel náměstek Boží, papež Formosus. Jeho nástupce na papežském stolci, Štěpán VI., pak všem předvedl, jak vypadá nenávist, která jde až za hrob.
-
Kousla je snad tarantule? Taneční šílenství ve středověku
Dne 23. června 1374 vypukla v západoněmeckém městě Cáchy jedna z nejznámějších středověkých vln taneční hysterie, zvané také taneční mánie, taneční mor či choreománie.
-
Poprava Mikeše Zoula
Asi největší hromadná poprava v Českém království byla vykonána 13. července 1404, za vlády krále Václava IV., kdy u nás situace nebyla nejrůžovější.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.