Podpis od filmového Vinnetoua jsem získal náhodou na letišti. Nádherná chvíle, vzpomíná Jan Machálek
Jan Machálek je profesí celník, jeho vášní jsou však filmy o Vinnetouovi. Kdy a kde začalo jeho nadšení pro náčelníka Apačů? Proč se opakovaně vydává na místa, kde se filmová série natáčela a následně je mapuje a fotografuje?
„Moje první setkání s filmovými mayovkami bylo v 70. letech, kdy jsme s kamarády ze školy navštěvovali nedělní divadelní představení v dnes již zrušeném kině Morava na Palackého třídě. Vždycky jsme obsadili první dvě řady a s napětím očekávali začátek představení,“ vzpomíná nostalgicky Jan Machálek.
Kolikrát filmy s Vinnetouem a Old Shatterhandem v hlavní roli viděl, už nespočítá. „Ale mým nejoblíbenějším je Vinnetou – Rudý gentleman.“
Co stálo za tím, že se vypravil na filmové lokace do států bývalé Jugoslávie? „Odstartovalo to naprosto náhodné setkání s Pierrem Bricem na ruzyňském letišti. Stáli jsme u pásu, kde přiváželi zavazadla, a kamarád vedle mě říká: ‚Podívej, tamhle jen Alain Delon!‘ a já povídám ‚Vždyť to je Vinnetou.‘ Rozběhl jsem se za ním a požádal ho o podpis. Měl jsem jen takový linkovaný školní sešit, tak na něj nedůvěřivě koukal a pak mi ho podepsal a mnou projel naprostý pocit štěstí.“
A tak začal Jan Machálek pátrat po místech, kde se slavné mayovky natáčely. „Říkal jsem si, že by bylo krásné se tam aspoň jednou dostat – na Plitvická jezera, do Národního parku Krka nebo do Trogiru.“
Co ho v Chorvatsku mile i nemile překvapilo? A co jeho role Mr. Jonese ve Westernovém městečku v Boskovicích? Poslechněte si celý rozhovor Jarky Vykoupilové.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.