OBRAZEM: Nahlédněte do tajemných chodeb pod Kuřimí ještě dřív, než se štola otevře veřejnosti

Pod kopcem Záruba v Kuřimi se ukrývá rozsáhlý komplex chodeb. V současnosti je bezpečně přístupná jen jedna z chodeb a vstupu do ní brání těžké kovové dveře a mříž. Od letošního podzimu však město štolu zpřístupní.

0:00
/
0:00

Rozsáhlý komplex se začal razit v roce 1944, ale podařilo se ho vybudovat jen z části. Dnes je bezpečně přístupná jen jedna chodba. Dalších pět vstupů je zavalených.

Na konci války se ve štolách před nálety ukrývali nejen místní obyvatelé, ale i lidé z okrajových částí Brna. Podle historických pramenů to byly až tři tisíce lidí.

„Úplně prapůvodně to mělo být celé pouze jako úkryt. Později byl plán přehodnocen. Menší část měla sloužit jako úkryt zaměstnanců a větší část měla sloužit jako výrobní prostory Zbrojovky,“ říká Jan Badín.

Ten se historii kuřimských štol věnuje už od základní školy. Právě on byl jedním z iniciátorů nápadu, že by se staré štoly, které nechalo vybudovat vedení kuřimských závodů Zbrojovky, mohly otevřít lidem.

Podle starosty Draga Sukalovského z hnutí STAN by se první průzkumníci mohli dovnitř dostat ještě letos na podzim.

„Předpokládáme, že bychom štolu otevírali pouze s průvodcem na objednávku a pak ještě podle zájmu. Začali bychom asi každou první sobotu v měsíci, kdy by bylo otevřeno celý den,“ uvedl Sukalovský.

Své kouzlo mají štoly pro historiky i geology. Kvůli velké vlhkosti v nich totiž vznikají krasové jevy.

autor: Hana Floriánová

Související