Nové srdce Tuřan. Tým městského architekta navrhl proměnu náměstí

Náměstí v brněnských Tuřanech by mohlo být v budoucnu bez aut. Plánuje to Kancelář architekta města Brna, která zpracovala urbanistickou studii na novou podobu náměstí. Koncem července byla studie předána radním a bude sloužit jako podklad pro další plánování městské části. Architekti návrh průběžně diskutovali s místními obyvateli.

„Revitalizace náměstí je jeden z prvních kroků k obnově centra Tuřan. Navazuje na plánovanou stavbu obchvatu, který přinese výrazný úbytek především nákladní dopravy. Díky spolupráci s kanceláří městského architekta jsme získali návrh na komplexní řešení náměstí. Projektování první etapy bychom chtěli zahájit příští rok,“ řekl starosta Tuřan Radomír Vondra.

Dnešní podoba Tuřanského náměstí je výsledkem zanedbaného rozvoje území. Zároveň je centrum nadměrně zatíženo dopravou, která ruší charakter původní historické návsi. Hasičskou ulicí si lidé krátí průjezd městskou částí, vysvětluje architekt David Mikulášek.

Studie navrhuje dostavbu severovýchodní části náměstí. Místo stávajícího asfaltového parkoviště by měl vyrůst dvoupatrový polyfunkční dům, který nabídne zázemí pro chybějící služby, například polikliniku, obchody nebo bydlení. Řešení počítá se stavbou podzemního parkoviště pro uživatele domu, zároveň zachovává parkovací místa po obvodu náměstí formou podélných stání. Vedle polyfunkčního domu vznikne trojúhelníkové náměstíčko, piazzetta, kde by mohlo vyrůst dětské hřiště a odpočinková zóna s lavičkami a vodními tryskami.

Vizualizace aleje před radnicí

Součástí studie je i plán na úpravu rozsáhlého parku v západní části náměstí. Přibýt by měly stezky pro pěší, lavičky, vodní prvky, pomník i altán pro kulturní akce. Nutné bude také vyčistit park od nežádoucích keřů a dožilých stromů. Architekti počítají také s další výsadbou zeleně. Například před prostorem radnice, kde chtějí rozšířit stávající alej o čtvrtou řadu stromů.

Celkový pohled na revitalizované náměstí

Zlepšovat stav veřejných prostranství ve městě je jeden ze strategických úkolů městského architekta. „Tuřanské náměstí jsme si vybrali jako příklad náměstí se zástavbou venkovského charakteru. Letos na jaře jsme dokončili také studii na proměnu Halasova náměstí na sídlišti Lesná. V Brně je řada veřejných prostranství, která vypadají jako z osmdesátých let minulého století. Naše kancelář chce pomoci, aby se změnily k lepšímu,“ shrnul ředitel Kanceláře městského architekta Michal Sedláček.

autor: lop | zdroj: Kancelář architekta města Brna
Spustit audio