Systém středního odborného vzdělávání musí být flexibilnější, zdůrazňuje prezident Hospodářské komory Zajíček

25. březen 2026

Český průmysl brzdí nedostatek kvalifikovaných zaměstnanců. Před důsledky tohoto stavu varuje a o nápravu se snaží také Hospodářská komora České republiky. Stala se proto garantem Národního mistrovství odborných dovedností CzechSkills. Koná se od 26. do 28. března v Brně a cílem je vyjádření úcty k tradicím a otevřenosti k rozvoji a inovacím.

Proč se Hospodářská komora ČR v pořádání soutěže angažuje? Nedostatek zaměstnanců je jednou z nejvýznamnějších bariér rozvoje českých firem. O problému se ví mnoho let a po stejnou dobu se mluví také o tom, že je třeba situaci začít měnit, mimo jiné i změnou systému vzdělávání.

„Jako hospodářská komora chceme zkusit mluvit o reformě školského systému především v oblasti středního odborného vzdělávání. Myslíme, že je třeba celý ten systém nastavit flexibilněji, daleko víc ve spojení s praxí. Proto voláme po širším zapojení zaměstnavatelů do vzdělávacího procesu,“ vysvětluje prezident komory Zdeněk Zajíček.

Jak to na soutěži CzechSkills vypadá? Jak dlouhá a náročná je příprava? A jak vypadají podobné soutěže v zahraničí? I na to odpovídá prezident Hospodářské komory ČR Zdeněk Zajíček.

Nenechte si ujít živé vysílání Českého rozhlasu Brno právě z šampionátu v profesních dovednostech CzechSkills na brněnském výstavišti – ve čtvrtek 26. března od 14 do 16 hodin.

Spustit audio

Mohlo by vás zajímat

Nejposlouchanější

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

Zmizelá osada

Koupit

Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.