Nesyt odhalil břehy. Lednickým rybníkům by měla se suchem pomoct voda z řeky Dyje
Správa chráněné krajinné oblasti Pálava připravuje spolu s Povodím Moravy projekt na další přívod vody do lednických rybníků. Ty dlouhodobě trápí sucho.
Například hladina vody největšího moravského rybníku Nesytu je už zhruba o metr nižší než by měla být. Tamní hospodáři totiž část vody přepustili do dalších rybníků na soustavě, aby mohli alespoň tam na podzim uspořádat výlov. Navíc jen výparem ubylo v Nesytu za měsíc jedenáct centimetrů vody. Ukazují to měření pracovníků Chráněně krajinné oblasti Pálava, která území spravuje.
Do soustavy nádrží by tak měla proudit voda z řeky Dyje. Přivádět ji tam budou závlahové systémy zemědělců.
„Za současné situace jsme sem schopni dostat necelého půl milionu kubíků vody. Máme veškerá stanoviska všech dotčených orgánů, od všech subjektů máme vstřícné postoje a technicky to možné je. Momentálně jsme ve fázi příprav, to znamená v povolení nakládání s vodami a tak dále,“ doplňuje Vlastimil Sajft ze Správy krajinné oblasti, který se na projektu podílí.
Mohlo by vás zajímat
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Severně od Bratislavy se srazily dva osobní vlaky. Podle mluvčího drah je na místě vícero zraněných
-
Shutdown během Dne díkůvzdání by byl pro Trumpa velkým problémem, říká expert Jirušek
-
Generální ředitel BBC rezignoval kvůli kontroverznímu sestříhání Trumpova projevu
-
‚Ani cent pro podpůrce pedofilů.‘ Francouzi protestují proti prodejně Shein, fronty ale čítaly stovky lidí