Nejenom to hmotné je třeba chránit. Dovednosti a znalosti existují a umírají spolu s lidmi, říká etnografka
Slovácký verbuňk, sokolnictví, jízda králů – to je jen malý výčet našeho nehmotného dědictví zapsaného na seznamu UNESCO. „Máme obrovskou škálu znalostí, zkušeností, dovedností, řemesel, které ale existují v hlavách lidí. Nedají se tak lehce opravit a zakonzervovat pro další generace, ale existují a umírají spolu s lidmi,“ říká etnografka a autorka knihy Tradice, proměny, identita Eva Kuminková. Co pro nositele znamená takový zápis do budoucna? Poslechněte si rozhovor!
Související
-
Žatec a chmel jsou na seznamu UNESCO. Je houbaření další na řadě?
Saša Michailidis se ptá Josefa Štulce z Českého národního komitétu Mezinárodní rady památek a sídel a Dity Limové z oddělení pro UNESCO ministerstva kultury
-
Našich 30 let v UNESCO: Selské baroko, židovské ghetto, modrotisk, loutky i sokolnictví
Česká republika je malá země, ale co do počtu architektonických i kulturních pokladů se vyrovná těm největším. Od roku 1992 bylo na seznam UNESCO zapsáno 16 unikátů.
-
Výbor UNESCO zapsal vorařství na seznam nehmotného kulturního dědictví. Tradice je stále živá
České spolky stále udržují tradici vorařství. I díky tomu zapsal Výbor UNESCO na zasedání v marockém Rabatu vorařství na prestižní seznam nehmotného kulturního dědictví.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.