Nejenom to hmotné je třeba chránit. Dovednosti a znalosti existují a umírají spolu s lidmi, říká etnografka
Slovácký verbuňk, sokolnictví, jízda králů – to je jen malý výčet našeho nehmotného dědictví zapsaného na seznamu UNESCO. „Máme obrovskou škálu znalostí, zkušeností, dovedností, řemesel, které ale existují v hlavách lidí. Nedají se tak lehce opravit a zakonzervovat pro další generace, ale existují a umírají spolu s lidmi,“ říká etnografka a autorka knihy Tradice, proměny, identita Eva Kuminková. Co pro nositele znamená takový zápis do budoucna? Poslechněte si rozhovor!
Související
-
Žatec a chmel jsou na seznamu UNESCO. Je houbaření další na řadě?
Saša Michailidis se ptá Josefa Štulce z Českého národního komitétu Mezinárodní rady památek a sídel a Dity Limové z oddělení pro UNESCO ministerstva kultury
-
Našich 30 let v UNESCO: Selské baroko, židovské ghetto, modrotisk, loutky i sokolnictví
Česká republika je malá země, ale co do počtu architektonických i kulturních pokladů se vyrovná těm největším. Od roku 1992 bylo na seznam UNESCO zapsáno 16 unikátů.
-
Výbor UNESCO zapsal vorařství na seznam nehmotného kulturního dědictví. Tradice je stále živá
České spolky stále udržují tradici vorařství. I díky tomu zapsal Výbor UNESCO na zasedání v marockém Rabatu vorařství na prestižní seznam nehmotného kulturního dědictví.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
![hurvinek.jpg hurvinek.jpg](https://brno.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_3x2_mobile/public/images/4c83e43279b642121b870ce888c62be8.jpg?itok=5JPOJ2vm)
![](https://brno.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_1x1_mobile/public/images/4247ad974925176a3765341e86733918.jpg?itok=ZPQ_6MMg)
Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka