Nejenom to hmotné je třeba chránit. Dovednosti a znalosti existují a umírají spolu s lidmi, říká etnografka
Slovácký verbuňk, sokolnictví, jízda králů – to je jen malý výčet našeho nehmotného dědictví zapsaného na seznamu UNESCO. „Máme obrovskou škálu znalostí, zkušeností, dovedností, řemesel, které ale existují v hlavách lidí. Nedají se tak lehce opravit a zakonzervovat pro další generace, ale existují a umírají spolu s lidmi,“ říká etnografka a autorka knihy Tradice, proměny, identita Eva Kuminková. Co pro nositele znamená takový zápis do budoucna? Poslechněte si rozhovor!
Související
-
Žatec a chmel jsou na seznamu UNESCO. Je houbaření další na řadě?
Saša Michailidis se ptá Josefa Štulce z Českého národního komitétu Mezinárodní rady památek a sídel a Dity Limové z oddělení pro UNESCO ministerstva kultury
-
Našich 30 let v UNESCO: Selské baroko, židovské ghetto, modrotisk, loutky i sokolnictví
Česká republika je malá země, ale co do počtu architektonických i kulturních pokladů se vyrovná těm největším. Od roku 1992 bylo na seznam UNESCO zapsáno 16 unikátů.
-
Výbor UNESCO zapsal vorařství na seznam nehmotného kulturního dědictví. Tradice je stále živá
České spolky stále udržují tradici vorařství. I díky tomu zapsal Výbor UNESCO na zasedání v marockém Rabatu vorařství na prestižní seznam nehmotného kulturního dědictví.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.