Nakrmit slepice, posbírat vajíčka. Vědci na Mendelově univerzitě kromě výzkumu pečují i o zvířata
Ráno nakrmí slepice, posbírají vajíčka a teprve potom v bílých pláštích zamíří do laboratoře. I tak může vypadat práce některých vědců. Své o tom ví na Mendelově univerzitě v Brně, kde pro účely výzkumu chovají různé druhy hospodářských zvířat.
Kvůli pandemii nemoci covid-19 se navíc poslední tři měsíce starají vědci o zvířata ve speciálním nouzovém režimu.
Pro Andreu Roztočilovou a Jakuba Novotného začíná každý den stejně. Hned po ránu nakrmí na Agronomické fakultě hejno slepic, ve dvou rozlehlých místnostech jich vědci chovají téměř dvě stovky. Kvůli opatřením proti šíření koronaviru teď navíc zůstali na všechnu práci sami. „Spousta lidí má představu, že se slepicím nasype zrno a všechno je hotové, což není úplně pravda. Dříve nám pomáhali i samotní studenti, protože řada pokusů je tématem jejich závěrečných prací. Ti nám tady chybí,“ vysvětluje Andrea Roztočilová.
Čtěte také
„Ze začátku to bylo náročné, než jsme si zajeli nějaký systém. Samozřejmě by bylo lepší, kdyby už se to uvolnilo a přišlo víc lidí. Potřebujeme číst a psát články a na to teď nezbývá moc času,“ pokračuje Jakub Novotný. Péče o slepice jim zabere téměř celý pracovní den.
Výroba krmiva
Kromě ranního krmení nebo sbírání vajíček se musejí postarat o přípravu krmiva, které si vyrábí sami na univerzitě. „Aktuálně vyrábíme sedm směsí, což je poměrně velké číslo. Liší se od sebe jak strukturou, tak i zpracováním. To nám ovlivňuje celkový proces výroby.“
Když mají zvířata obstaraná, mohou se výzkumníci přesunout do laboratoří. V současnosti pracují na třech různých projektech. „Jedním z nich je pokus, který se zabývá zpracováváním vápníku – je pro nás důležitý, protože potřebujeme produkovat kvalitní vejce s kvalitní skořápkou. A zároveň nám jde i o zdraví slepice.“
Vedle drůbeže chovají na Mendelově univerzitě také ovce nebo krávy, pravidelnou péči vědců vyžadují i venkovní včelstva a sádky s rybami.
Související
-
Vědci z brněnského VUT navrhli robotické pracoviště, pomůže laborantům zpracovat infekční vzorky
Laboranti, kteří analyzují vzorky odebrané při testování na koronavirus nebo jinou infekční nemoc, podstupují malé, ale přesto reálné riziko, že se nakazí.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.