Na prostředí kolotočů se podepsaly všechny milníky 20. století, říká spisovatelka Kamila Hladká

14. listopad 2023

Spisovatelka Kamila Hladká a fotograf Jan Cága sledovali více jak dva roky život českých kolotočářů. V knize Lidi od kolotoče přinášejí autentické příběhy několika jejich generací a přibližují atmosféru maringotek a poutí.

A jak je napadlo zkoumat právě toto prostředí? „Vyrostla jsem na tradiční vesnici, kde jsme se vždy těšili na pouť, která se konala uprostřed prázdnin. Měly jsme s mamkou napečeno, naklizeno, navařeno, vždy nové šaty,“ svěřuje se Hladká, která která prožila se světskými téměř dva roky a sledovala, jak se proměnil svět kolotočů od doby jejího dětství.

Čtěte také

„I u nich se věci zrychlují. Aby se světští uživili, musí provozovat lunapark, takže dnes u nich vidíme obrovské tempo a není čas na nějakou velkou romantiku. Jejich koloběh je sezónní a je striktně daný, takže jejich logistika je v 21. století mnohem náročnější než dříve,“ vysvětluje dál Hladká. „Na prostředí kolotočů se podepsaly všechny milníky 20. století. Baví mě sledovat, do jaké míry ten politicko-společenský kontext ovlivňuje danou oblast.“

Na knize Lidi od kolotoče spolupracovala s fotografem Janem Cágou. „Pro mě ten svět kolotočů byl zajímavý svou obrazností. Před 15 lety jsem fotil jednu kolotočářskou společnost, rodinu Schulzovu, a když za mnou přišla Kamila, tak se mi to.“ Také on potvrzuje, že svět  kolotočů se hodně změnil. Přibylo více neonů, atrakcí a také jejich přístup je jiný. „Dříve to byl více život a dnes je to hodně byznys,“ popisuje své zkušenosti fotograf.

Jaké lidské osudy se v nové knize podařilo zaznamenat? A jaký je život na čtyřech kolech? Odpovědi přináší Apetýt s Lucií Hostačnou.

Spustit audio

Související