Na prostředí kolotočů se podepsaly všechny milníky 20. století, říká spisovatelka Kamila Hladká

14. listopad 2023

Spisovatelka Kamila Hladká a fotograf Jan Cága sledovali více jak dva roky život českých kolotočářů. V knize Lidi od kolotoče přinášejí autentické příběhy několika jejich generací a přibližují atmosféru maringotek a poutí.

A jak je napadlo zkoumat právě toto prostředí? „Vyrostla jsem na tradiční vesnici, kde jsme se vždy těšili na pouť, která se konala uprostřed prázdnin. Měly jsme s mamkou napečeno, naklizeno, navařeno, vždy nové šaty,“ svěřuje se Hladká, která která prožila se světskými téměř dva roky a sledovala, jak se proměnil svět kolotočů od doby jejího dětství.

Čtěte také

„I u nich se věci zrychlují. Aby se světští uživili, musí provozovat lunapark, takže dnes u nich vidíme obrovské tempo a není čas na nějakou velkou romantiku. Jejich koloběh je sezónní a je striktně daný, takže jejich logistika je v 21. století mnohem náročnější než dříve,“ vysvětluje dál Hladká. „Na prostředí kolotočů se podepsaly všechny milníky 20. století. Baví mě sledovat, do jaké míry ten politicko-společenský kontext ovlivňuje danou oblast.“

Na knize Lidi od kolotoče spolupracovala s fotografem Janem Cágou. „Pro mě ten svět kolotočů byl zajímavý svou obrazností. Před 15 lety jsem fotil jednu kolotočářskou společnost, rodinu Schulzovu, a když za mnou přišla Kamila, tak se mi to.“ Také on potvrzuje, že svět  kolotočů se hodně změnil. Přibylo více neonů, atrakcí a také jejich přístup je jiný. „Dříve to byl více život a dnes je to hodně byznys,“ popisuje své zkušenosti fotograf.

Jaké lidské osudy se v nové knize podařilo zaznamenat? A jaký je život na čtyřech kolech? Odpovědi přináší Apetýt s Lucií Hostačnou.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

zlenice.jpg

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...