Na brněnském výstavišti vzniká záložní nemocnice pro pacienty s covidem-19

26. říjen 2020

V Brně dnes začíná vznikat nová záložní nemocnice pro pacienty s onemocněním covid-19. Město ji nechává vybudovat v jednom z pavilonů na výstavišti. Pomůže v případě prudkého nárůstu počtu nakažených lidí, kteří potřebují hospitalizaci.

Podél stěn pavilonu je poskládané vybavení, železné skříňky, židle. Po hale se pohybuje zhruba dvacet dělníků s respirátory a rouškami.

Čtěte také

Stavební práce by měly trvat maximálně týden, náklady na vybudování záložní nemocnice vyčíslil magistrát na více než jeden a půl milionu korun bez DPH. Měsíční provoz by měl stát asi čtyři miliony, ale v částce nejsou zahrnuté platy personálu.

Záložní nemocnice bude mít kapacitu 300 pacientů. Péči o ně zajistí personál z městské Nemocnice Milosrdných bratří, z Fakultní nemocnice Brno a také skupina dobrovolníků. Fakultní nemocnice nabídla svůj traumatým, který je zvyklý pracovat v extrémních podmínkách. Složený je ze 6 lékařů a 18 sester. Obě nemocnice budou mít také na starosti zdravotní vybavení záložní nemocnice. Postele, ventilátory nebo ochranné prostředky začnou na místo vozit nejspíš od příštího týdne.

Rostoucí počty pozitivně testovaných

Ode dneška se rozšiřuje počet odběrových míst ve Fakultní nemocnici v Brně. Ta kvůli velkému zájmu o testování zavádí v pořadí třetí odběrové místo. Dětská nemocnice zase dnes poprvé posílá část personálu, aby vypomáhal s péčí o pacienty s onemocněním covid-19 v areálu nemocnice v Bohunicích.

Jihomoravští hasiči taky ode dneška vyčlenili dva speciální vozy s posádkami, které budou jezdit napříč jižní Moravou a testovat lidi na korovńavirus v místě jejich bydliště. Na konkrétní místa je pošle přímo operační středisko ministerstva vnitra.

autor: Alena Hesová
Spustit audio

Související