Módní návrhářka Marie Zelená: Vždycky jsem měla ráda zelenou, je to barva naděje

3. prosinec 2018

Marie Zelená je módní návrhářka a rodačka z Ostrožské Nové Vsi, která kromě tradičních módních kolekcí navrhuje i malované zástěrky pro personál nemocnic a léčeben dlouhodobě nemocných. Do studia přišla i se svojí dcerou Martinou Hrnčířovou, která často prezentuje modely ušité maminkou.

Letos představila Marie Zelená kolekci šatů, na kterých oslavuje krásy Česka a Slovenska. Jedny z nich byly inspirovány i jezerem v Ostrožské Nové Vsi, odkud Zelená pochází. „V životě máme nějakou dispozici, která je dána také tím, kde jsme se narodili.“ Podle Zelené je proto důležité se vracet zpět ke svým kořenům. „Já žiji v Praze, moje dcera v Brně. Ať žijeme, kde žijeme, pořád je v nás kus toho rodného kraje.“

Šaty dělaj člověka

Tohle rčení podle Marie Zelené platí na sto procent. „Je důležité, v čem je člověk oblečený. V běžném životě zkrátka vyjadřujete svým oblečením to, jak se cítíte.“ A dodává, že i první dojem dělá hodně – žena v kostýmku či muž v obleku působí při pohovoru úplně jinak, než člověk s otrhanými džíny a v mikině.

Veselé malované zástěrky

„Kreslím obrázky, které následně nechám natisknout na trička – ty jsou jak pro lékaře, tak i zdravotní sestry. Momentálně máme kolem dvaceti druhů různých obrázků a každý obrázek tvoří nějaký příběh. Snažíme se tím tak odpoutat pozornost dětí od samotného vyšetření, případně jejich pobytu v nemocnici. K tomu jsme začaly dělat omalovánky, což byl nápad mé dcery,“ říká Zelená o projektu, který je rozšířen po nemocnicích v celé republice. „Už je mají v celé Dětské nemocnici v Brně, ale také v motolské nemocnici v Praze.“

Více o projektu, dobrých skutcích i tom, jaké trendy budou v nadcházející plesové sezóně 2019, se dozvíte v rozhovoru.

autoři: Jarka Vykoupilová , lop
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.