Mistříňanka potěšila v Kyjově domácí posluchače. V Seriálu dechových hudeb nastoupila v plné sestavě

11. září 2023

Mistříňanka byla svého času spolu s Českou filharmonií a Karlem Gottem jeden z nejvýznamnějších vývozních arktiklů naší kultury. Dodnes je to kapela, která reprezentuje doma i v zahraničí a patří mezi nejlepší moravské dechovky. Tentokrát ale zahraje skoro na domácí půdě – pár kilometrů od Mistřína na Seriálu dechových hudeb v Kyjově.

Na začátku své hudební éry v roce 1975 obdržela Mistříňanka nejvyšší hudební ocenění. Stala se vítězem soutěže dechových hudeb O Zlatou křídlovku.

Čtěte také

Po tomto úspěchu zájem o Mistříňanku neustále rostl a zařadil ji mezi nejžádanější dechové kapely v Československu. Během své skoro šedesátileté činnosti odehrála kapela více než 4 000 představení při různých příležitostech. Rozdávala radost z hudby nejen doma, ale i v zahraničí. S moravskými melodiemi procestovala téměř všechny evropské státy, koncerty odehrála i v USA.

Mistříňanka na svých vystoupeních hraje nejen tradiční lidovou hudbu, ale i moderní a vážnou produkci. Kapela vydala více než 90 CD a DVD nosičů. 

V průběhu let dochází i v Mistříňance ke generační výměně, garance dlouhodobé kvality dechové hudby však zůstává. Pozici kapelníka převzal František Pavluš, bratr zakladatele Antonína Pavluše a pozici uměleckého vedoucího zase František Pavluš mladší, nejstarší syn kapelníka. V současné době prezentuje kapelu 14 muzikantů a 4 zpěváci.

Související

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.