Mistříňanka potěšila v Kyjově domácí posluchače. V Seriálu dechových hudeb nastoupila v plné sestavě
Mistříňanka byla svého času spolu s Českou filharmonií a Karlem Gottem jeden z nejvýznamnějších vývozních arktiklů naší kultury. Dodnes je to kapela, která reprezentuje doma i v zahraničí a patří mezi nejlepší moravské dechovky. Tentokrát ale zahraje skoro na domácí půdě – pár kilometrů od Mistřína na Seriálu dechových hudeb v Kyjově.
Na začátku své hudební éry v roce 1975 obdržela Mistříňanka nejvyšší hudební ocenění. Stala se vítězem soutěže dechových hudeb O Zlatou křídlovku.
Čtěte také
Po tomto úspěchu zájem o Mistříňanku neustále rostl a zařadil ji mezi nejžádanější dechové kapely v Československu. Během své skoro šedesátileté činnosti odehrála kapela více než 4 000 představení při různých příležitostech. Rozdávala radost z hudby nejen doma, ale i v zahraničí. S moravskými melodiemi procestovala téměř všechny evropské státy, koncerty odehrála i v USA.
Mistříňanka na svých vystoupeních hraje nejen tradiční lidovou hudbu, ale i moderní a vážnou produkci. Kapela vydala více než 90 CD a DVD nosičů.
V průběhu let dochází i v Mistříňance ke generační výměně, garance dlouhodobé kvality dechové hudby však zůstává. Pozici kapelníka převzal František Pavluš, bratr zakladatele Antonína Pavluše a pozici uměleckého vedoucího zase František Pavluš mladší, nejstarší syn kapelníka. V současné době prezentuje kapelu 14 muzikantů a 4 zpěváci.
Související
-
Dobré vínko a slunko mají vliv na to, že se na Slovácku rodí muzikanti, tvrdí Antonín Pavluš
Muž, který se nesmazatelně zapsal do historie dechové hudby, oslavil 75. narozeniny. Jak vzpomíná Antonín Pavluš na léta strávená s Mistříňankou?
-
Blahopřání s písničkou ze Znojma. Dubňanka a Mistříňanka plnily vaše hudební přání
Znojemský Festival dechových hudeb, během kterého se tradičně představí několik dechových souborů, se přesouvá na vlny Českého rozhlasu Brno.
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.