Majitel musel pozastavit stavební práce na vile z 19. století. Je v řízení o prohlášení za památku

Stavební práce na vile z 19. století v ulici Hlinky v Brně musel její majitel po upozornění historiků a po domluvě s radnicí Brno-střed pozastavit. Budova je totiž od prosince v řízení o prohlášení kulturní památkou a majiteli chybí podle úřadu také stavební povolení.

Zástupci developerské firmy se k případu zatím nechtějí vyjadřovat. Úředníci Brna-středu teď na další kontrole vyhodnotí stav a zásahy do historické vily. Situace se řeší ve dvou rovinách.

„Z pohledu stavebního úřadu Brna-střed řešíme, zda došlo k porušení stavebního zákona a z pohledu odboru památkové péče Magistrátu města Brna je posuzováno, zda a jaké povinnosti má majitel ve fázi zapsání,“ vysvětluje mluvčí městské části Brno-střed Kateřina Dobešová.

Podle mluvčí ministerstva kultury Michaely Lagronové budova podle dostupné dokumentace už pracemi poničená byla. „Na dotčeném objektu z 19. století došlo k nezákonné a značně devastující demontáži dřevěné dekorativní lodžie a k mechanickému odstranění bohatého neorenesančního architektonického tvarosloví průčelí.“

V případě prohlášení za kulturní památku pak podle Ministerstva kultury bude nutné poničenou budovu odborně obnovit do původní podoby.

Spustit audio

Související