Listy ořešáku vám vydezinfikují obuv. Jsou také přírodní ochranou proti hmyzu

2. srpen 2023

Listy ořešáku využívali už staří Keltové na barvení vlny. Jejich význam je ovšem především léčivý – drcené ořešákové listy zabalené do textilního kapesníku jsou dobrým obkladem na unavené oči. Pokud je vložíte do obuvi, dokáží ji dezinfikovat a odstranit nepříjemný zápach.

Jejich přiložení pomáhá i při drobných poraněních. Ostatně, když k listům ořešáku přivoníte, výrazná vůně připomíná terpentýn a právě proto fungují jako přírodní ochrana proti hmyzu – blechám i roztočům. I z toho důvodu se listím z ořešáků podestýlalo pod domácí zvířata.

A pokud rádi trávíte večery na terase, balkóně nebo ve své zahrádce, vložte aromatické listy do staršího plechového hrnce, nezapomeňte na žáruvzdornou podložku a zapalte je. Kouř zaručeně odpudí mouchy i komáry.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.