Libeček vám pomůže proti křečím, na snížení krevního tlaku a zažene pocit těžkého žaludku
Libeček je bylina, která často zdobí venkovské zahrádky. V historii se pěstoval i v klášterních zahradách, kde byl užíván k výrobě bylinných likérů, jako koření a léčivka.
Je to mrazuvzdorná trvalka, která díky svým silicím má protikřečové, močopudné a prokrvující účinky. Libeček zlepšuje trávení a stimuluje trávicí šťávy a pomáhá od pocitu „těžkého žaludku“.
Dokáže také snížit krevní tlak. Jeho ideální užívání je formou čaje ze sušeného kořene: 1 čajovou lžičku zalijete šálkem horké vody, necháte 15 minut louhovat a pijete vždy mezi dvěma jídly. Je nutné v tyto dny dodržovat pitný režim, aby libečkový čaj nedráždil ledviny.
Chuťově je libeček nejvýraznější syrový, čerstvé listy výborně ochutí polévky i maso. Výborné jsou i tehdy, když jimi obložíte krajíc chleba s máslem.
Související
-
Do salátů, polévek i na chleba si můžeme přidat bylinky z louky
Nejlepší zelenina, saláty a bylinky jsou vždy ty čerstvě utržené, a ideálně ty, které vyrostly v našem okolí.
-
Nejen do polévky, libeček má širší využití. Zpestří chuť jídel a pomůže vám vyčistit tělo
Libeček lékařský nemá v názvu slovo „lékařský“ jen tak náhodou. Zajímavá jsou i další pojmenování této trvalky, která na jaře vyraší lodyhy dorůstající do výše dvou metrů.
-
Desatero bylin jako lék na naši fyzickou i duševní bolest doporučuje bylinkářka Radka Svatošová
„Od začátku jsem věděla, že se naše bylinková škola bude jmenovat „Zelená louka" - jakožto symbol prostoru plného květů a bylin," říká s úsměvem bylinkářka Radka Svatošová.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.