KVÍZ: Pamatujete si československé bankovky?

28. říjen 2018

Od vzniku Československa je to sto let. Jeho měna, koruna, je ale starší – anebo mladší, jak se to vezme. Korunou se totiž platilo už za dob Rakousko-Uherska.

Samotná československá koruna ale vznikla až zákonem z 25. února 1919. Poté úřady stáhly a okolkovaly původní bankovky, které pak nahradily za státovky a posléze za bankovky.

My jsme pro vás ale nepřipravili procházku bankovkami z doby vzniku Československa. Vrátíme se k posledním federálním československým bankovkám. K těm, které na přelomu osmdesátých a devadesátých let dožívaly, ale i k nové emisi, která spatřila světlo světa ve stejném období.

V našich peněženkách se na začátku 90. let objevovaly federální bankovky dvou různých emisí. Z té původní už neplatila jen původní desetikoruna, kterou jsme platili v letech 1961 až 1988. Z nostalgie ji ale necháme i v našem testu. Ten umožňuje osvěžit si paměť. Ukážeme vám vždy jednu ze stran bankovky – a můžete zavzpomínat, co bylo na straně druhé.

Všechny bankovky obsažené v kvízu si z obou stran můžete prohlédnout tady, zde a tu.

Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...