KVÍZ: Pamatujete si československé bankovky?

28. říjen 2018

Od vzniku Československa je to sto let. Jeho měna, koruna, je ale starší – anebo mladší, jak se to vezme. Korunou se totiž platilo už za dob Rakousko-Uherska.

Samotná československá koruna ale vznikla až zákonem z 25. února 1919. Poté úřady stáhly a okolkovaly původní bankovky, které pak nahradily za státovky a posléze za bankovky.

My jsme pro vás ale nepřipravili procházku bankovkami z doby vzniku Československa. Vrátíme se k posledním federálním československým bankovkám. K těm, které na přelomu osmdesátých a devadesátých let dožívaly, ale i k nové emisi, která spatřila světlo světa ve stejném období.

V našich peněženkách se na začátku 90. let objevovaly federální bankovky dvou různých emisí. Z té původní už neplatila jen původní desetikoruna, kterou jsme platili v letech 1961 až 1988. Z nostalgie ji ale necháme i v našem testu. Ten umožňuje osvěžit si paměť. Ukážeme vám vždy jednu ze stran bankovky – a můžete zavzpomínat, co bylo na straně druhé.

Všechny bankovky obsažené v kvízu si z obou stran můžete prohlédnout tady, zde a tu.

Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová