KVÍZ: Pamatujete si československé bankovky?

28. říjen 2018

Od vzniku Československa je to sto let. Jeho měna, koruna, je ale starší – anebo mladší, jak se to vezme. Korunou se totiž platilo už za dob Rakousko-Uherska.

Samotná československá koruna ale vznikla až zákonem z 25. února 1919. Poté úřady stáhly a okolkovaly původní bankovky, které pak nahradily za státovky a posléze za bankovky.

My jsme pro vás ale nepřipravili procházku bankovkami z doby vzniku Československa. Vrátíme se k posledním federálním československým bankovkám. K těm, které na přelomu osmdesátých a devadesátých let dožívaly, ale i k nové emisi, která spatřila světlo světa ve stejném období.

V našich peněženkách se na začátku 90. let objevovaly federální bankovky dvou různých emisí. Z té původní už neplatila jen původní desetikoruna, kterou jsme platili v letech 1961 až 1988. Z nostalgie ji ale necháme i v našem testu. Ten umožňuje osvěžit si paměť. Ukážeme vám vždy jednu ze stran bankovky – a můžete zavzpomínat, co bylo na straně druhé.

Všechny bankovky obsažené v kvízu si z obou stran můžete prohlédnout tady, tady a tady.

Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?

Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka

jak_klara_obratila_na web.jpg

Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama

Koupit

Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.