Kuličky do brněnského orloje vznikají spoluprací dvou generací sklářů z Karlova
Sklářští mistři Jaroslav Svoboda a Lukáš Verner od roku 2010 vyrábějí kuličky do brněnského orloje, ale nikdy jej zevnitř neviděli. Brněnský rozhlas jim domluvil exkurzi v útrobách časostroje. Oni na oplátku přijali pozvání k rozhovoru.
K mikrofonu usedla sklářská legenda – Jaroslav Svoboda, který je ve svých 86 letech stále plný energie a jeho díla jsou v vidění v galeriích napříč světem. A spolu s ním zástupce nové sklářské generace – huťmistr Lukáš Verner. Muž, který si se sklem hraje, vymýšlí nové postupy a technologie.
Jak u nich vznikají kuličky pro brněnský časostroj včetně těch, které připomněly 100 let rozhlasového vysílání na Moravě? Jakými netradičními způsoby lze sklo využít? A jak se mezigeneračně předává sklárna? Poslechněte si rozhovor!
Související
-
Do Brna putují v platech od vajíček. Sbírku kuliček z orloje zatím skláři z Karlova nemají
Z orloje na náměstí Svobody několikrát denně padají skleněné kuličky s vánočními motivy. Kuličky do orloje vyrábí od jeho spuštění v roce 2010 skláři v Karlově.
-
Sklo je materiál, který za jeden život nezkrotíte, říká Jan Frydrych. Jeho tvorbu má doma Elton John
Objekty z optického skla od Jana Frydrycha má doma režisér Steven Spielberg nebo hudebník Elton John a zastoupené jsou také v několika světových sbírkách.
-
Kuličky pro brněnský orloj? Každá je jiná, vznikají i celé dny
Časostroj na náměstí Svobody v Brně si vysloužil mnoho přezdívek. Kuličky z něj jsou ale hitem. A málokdo ví, že jejich tvůrce má zastoupení v galeriích po celém světě.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.