Do Brna putují v platech od vajíček. Sbírku kuliček z orloje zatím skláři z Karlova nemají

2. prosinec 2021

Vánoční trhy jsou zakázané kvůli šíření covidu-19, o dvě tradice lidé v Brně ale nepřišli. Pod stromem na náměstí Svobody stojí kasička Českého červeného kříže, který vybírá peníze na pomoc dětem. A z nedalekého orloje tamtéž několikrát denně padají skleněné kuličky s vánočními motivy.

„Jsme rádi, že to funguje, že lidem se to líbí, že to je už tradice už a že to dělá dobré jméno Brnu.“ Sklář a výtvarník Jaroslav Svoboda a jeho kolegové vyrábí kuličky pro brněnský orloj od jeho spuštění v roce 2010. Z časostroje pravidelně vypadávají jednou denně, o adventu častěji a všechny vznikají pouze ve sklárně v Karlově u Žďáru nad Sázavou.

Čtěte také

Výroba jedné kuličky zabere čistého času hodinu, proces ale trvá více dní. Vše dělají skláři ručně. Každá kulička je tak originál a každá musí mít průměr maximálně čtyři centimetry. „O nějaký milimetr může být menší, ale nemůže být větší, protože ten mechanismus by se zasekl.“

Kuličky mají různé barvy i podoby, záleží na šablonách i technice. Současné vánoční kuličky mají na povrchu vybroušené vánoční motivy, třeba sněhovou vločku. Díky své velikosti se vejdou akorát do plata od vajec, která pak do Brna putují.

Skláři v Karlově vyrobili nejméně 5000 takových kousků a trochu je mrzí, že to o nich málokdo ví. „Když vyjde nějaký článek, tak tam není vůbec zmínka, kdo to vyrábí nebo kdo je takovým duchovním otcem, tak nás to trošku mrzí, ale to se nedá nic dělat.“

Výroba kuliček pro brněnský orloj ve sklárně v Karlově

Výrobu má na starosti sklářský mistr Lukáš Verner. Ten pravidelně vítá i návštěvníky na komentovaných prohlídkách sklárny a říká, že lidé bývají většinou překvapení. Někteří i z toho, že kuličku poprvé v životě vidí. „Když jsme měli letos exkurzi a říkali jsme, že brněnská kulička se vyrábí tady. Tak paní zajásala: ‚Existuje!‘ Myslela si, že je to mýtus.“

Dárek z Brna

Ke kuličce z orloje se totiž nedostane leckdo. U časostroje pravidelně stává skupinka lovců, kteří se kuličku z jednoho ze čtyř otvorů snaží dostat. Někteří si je nechávají doma, někteří prodávají. „V průběhu exkurze jsme se taky dozvěděli, že cena kuličky je kolem čtyř stovek na černém trhu,“ dodává Verner. K dostání jsou přitom i oficiální cestou, třeba v obchodech brněnského infocentra. Sami skláři si ale sbírku všech druhů kuliček neudělali. „Člověk si říká, že založí vlastní sbírku. Kdo jiný by mohl mít ucelenou sbírku, třeba za nějakých dvacet nebo padesát let to bude mít hodnotu. Ale pak to skončí tak, že to nakonec nesbírám.“

Kuličky jsou typicky brněnská záležitost. Objednávají si je třeba brněnské univerzity a jiné instituce jako dárkové předměty, ale i magistrát pro různé účely. Naposledy si koupil edici s letopočty až do roku 2025.

autor: Tomáš Kremr
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.