Krajina se zásadně mění a sýček z ní mizí. Ornitologové řeší, jak jeho vyhynutí zabránit
Sýček patří mezi nejohroženější druhy ptáků v České republice. Jeho populace za posledních dvacet let klesla na pouhých 6 % původního stavu. Ohromující je i tempo, jakým z naší krajiny mizí.
Ještě na začátku minulého století byl široce rozšířeným druhem a jeho populace čítala několik tisíc až desítek tisíc párů. Dnes jich je asi sedmdesát.
Čtěte také
Za stále se zmenšující populací sýčka jsou změny v krajině způsobené intenzivním hospodařením, používání pesticidů a také stále větší množství aut na silnicích, protože sýčci létají velmi nízko a hynou při srážkách. Nesvědčí jim ani příliš upravená krajina a moderní areály.
Odborníci se nyní snaží situaci změnit. Pomoci má projekt Zachraňte sýčka. Ornitologové nejprve vyhledají místa výskytu sýčka a pak se pokusí je ovlivnit tak, aby se tam uhnízdilo více párů a měli lepší podmínky pro hnízdění. Pomoci může také odstraňování technických pastí, ve kterých sýčci hynou. Jde například o nevyužívané nádrže, kde se sýček může utopit nebo nechráněné vstupy do kanalizace. Ochránci přírody zkouší také instalaci budek.
Co by znamenalo, kdyby sýček z naší krajiny definitivně zmizel? Proč si ornitologové stanovili jako cíl zvednutí jeho populace na tisíc párů? A které další druhy sov a dravců jsou také ohroženy? Odpovědi zazní v pořadu Host Dne na Moravě.
Související
-
Ornitolog Gašpar Čamlík: Traviče ptactva pomáhá odhalovat speciální skupina psovodů
Jihomoravští ornitologové v uplynulých dnech sčítali přezimující ptactvo i populaci orla mořského. Probereme výsledky pozorování, ale i prokázaný případ otrav ptactva.
-
Odchovává ohrožené sýčky, aby je mohl vypustit zpět do přírody
Sýček obecný patří mezi kriticky ohrožené druhy. Jak to udělat, aby bylo sýčků víc? Sokolník Stanislav Menclík z Vysokého Mýta ví, jak na to.
-
Kdyby ptáci mluvili, řekli by, že naše prostředí je v nepořádku, soudí ornitolog Zdeněk Vermouzek
„Ptáci se dorozumívají podobně jako my lidé, tedy i nonverbálně, postojem, pozicí, chováním a třeba i náznakem útoku,“ přibližuje ornitolog Zdeněk Vermouzek.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.