Kompot: Jak podle jíst etikety ovoce, které má pecku? Postup oddělení pecky je úplné jazykové cvičení

Už jste někdy přemýšleli, když si v restauraci dáte kompot, jak ho jíst správně podle etikety? Takový jablečný nebo hruškový určitě bez problémů zvládneme. Ale co když nám přinesou třeba třešňový, višňový, švestkový, tedy ovoce s peckou? Kam s ní? Radí Ladislav Špaček.

Kompot klademe napravo od talíře, saláty nalevo. Je to proto, protože salát jíme vidličkou v levé ruce a kompoty jíme lžičkou v pravé ruce. Kompot jíme tak, že vložíme ovoce do úst, a je-li tam pecka, tak s ní musíme velmi obratně nějak naložit. Ostatně stejné to je třeba, když máme v pokrmu peckovité olivy.

Postup oddělení pecky

  1. Jazykem a zuby pečlivě odpreparujeme dužninu od pecky.
  2. Pecku potom přisuneme co nejblíže ke rtům.
  3. Dlaní levé ruky si zakryjeme ústa, pravou rukou přiblížíme lžičku a přiložíme ji ke rtům. V tomto okamžiku na ni přesuneme pecku.
  4. Dlaní stále kryjeme lžičku a pecku úspěšně odložíme na okraj talíře nebo podšálku. V nejhorším případě ji schováme do ubrousku.

Nemáme-li podšálek a je to dejme tomu pecka z olivy, kterou jsme si nabrali na rautu, a máme jenom talíř, tak ji necháme na okraji talíře. Měli bychom mít papírový ubrousek, kterým bychom tu pecku přikryli.

Ladislav Špaček

Patří k největším odborníkům na vývoj etikety i její současnou podobu. Vystudoval Pedagogickou fakultu v Ostravě a Filozofickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze.

Ladislav Špaček

Na začátku učil vývoj české gramatiky, později se stal redaktorem a moderátorem v Československé televizi. Nejznámější byl ovšem jeho post tiskového mluvčího prezidenta republiky Václava Havla mezi lety 1992 a 2003.

Během této doby se účastnil bezpočtu společenských událostí vrcholného charakteru. Navštívil více než padesát zemí světa, setkal se s desítkami prezidentů, králů a jiných hlav států.

Dnes píše knihy o etiketě a pořádá odborné přednášky a cvičení v tomto oboru.

Jeho rady z etikety uslyšíte v našem vysílání v pořadu Pochoutkový rok každou neděli po 10. a v repríze po 21. hodině na všech regionálních stanicích Českého rozhlasu.

autoři: Patrik Rozehnal , djo