Komíny jsou součástí našeho kulturně historického fondu, tvrdí autoři publikace o továrních komínech
„Staré zděné tovární komíny jsou nádherným dokladem umu starých mistrů komínářů, kteří dokázali postavit vysokou a štíhlou stavbu,“ vysvětluje stavební inženýr Martin Vonka, který se spolu s historikem Michalem Horáčkem zabývá výzkumem, historií i současností převážně zděných továrních komínů u nás.
Na území České republiky jich momentálně najdeme na 3 400. „Naším cílem je téma továrních komínů zpřístupnit nejen odborné, ale i široké veřejnosti. Aby je lidé vnímali nejen jako účelové stavby, ale i jako součást našeho kulturně historického fondu,“ pokračují Vonka s Horáčkem. Za svoji práci obdrželi v loňském roce ocenění NPÚ Patrimonium pro futuro.
Čtěte také
Ve svých publikacích se zabývají nejen historií a stavební technologií ikon průmyslového věku, ale také jejich uchováním a případným novým využitím. „Například v Humpolci se komín bývalé textilky stal součástí umělecké galerie. A v brněnském Komárově v areálu bývalého zahradnictví zůstal komín, který je obtočen schodištěm a funguje jako rozhledna. Komíny jsou vysoké a zvou k tomu, aby z nich byly rozhledny. Překvapivě je to v naší zemi zatím jediná konverze komína na rozhlednu,“ přibližuje Martin Vonka dvě možnosti znovuoživení továrních komínů.
Michal Horáček doplňuje: „Komíny ale mají vlastní symbolickou roli odkazování na minulost průmyslového věku a historie daného místa. Novým využitím je tedy i vlastní zachování a oprava komína jako určitého památníku.“
Který zděný tovární komín u nás je nejvyšší? Který je maskovaný jako hradní věž? Jak se čistí stometrový kolos? A platí mýtus, že lze komínem vidět hvězdy i ve dne? Poslechněte si Apetýt s Jarkou Eliášovou!
Související
-
Za suknem do Humpolce. Kulturní prostor 8smička zažívá své první léto
Na půl cesty mezi Prahou a Brnem vyrostla instituce, která stojí za návštěvu. Díky výborné architektuře, zajímavému programu a celkově dotaženému konceptu.
-
Místo galerie si v humpolecké 8smičce prohlédneme výtvarná díla v bytě. Otevřeno je jednou týdně
Místa, kam si chodíme prohlédnout výtvarné umění, to jsou ve velké většině galerie. V humpolecké 8smičce se ale dá sbírka obrazů a soch prohlédnout v bytě.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...
Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka


Lidský faktor
Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová