Kniha o Hanzelkovi a Zikmundovi přináší po desítkách let zcela nové informace
Ve Zlíně včera představili novou knihu o cestovatelích Zikmundu a Hanzelkovi. Na jejím vzniku se podílel i Miroslav Zikmund.
Doposud neznámé fotografie a informace přináší nová kniha Zikmund a Hanzelka s Tatrou kolem světa. Včera ji pokřtili ve Zlíně. Je to první publikace, která shrnuje život a výpravy legendárních cestovatelů.
Historik a spisovatel František Emmert na knize pracoval téměř dva roky. Inspirovala ho četba z dětství.
„Když mi bylo tak deset nebo dvanáct let, měli jsme doma čtyři cestopisy od Zikmunda a Hanzelky. Bylo to pro mě takové okno do světa. V sedmdesátých letech se nesmělo cestoval, ale člověk díky nim mohl poznávat jiné země,“ vzpomíná Emmert.
Přibližně rok se na vzniku knihy podílel i Miroslav Zikmund, který ji lektoroval a revidoval všechny texty. Podle auta to knize dodává přidanou hodnotu.
„Nenaplňuje to pouze prvotní záměr, tedy aby byla faktograficky přesná a souhrnná, ale objevil se i další rozměr – obsahuje totiž řadu zcela nových informací, skutečností a vzpomínek Miroslava Zikmunda,“ vysvětluje autor.

Čtenář se tak například dozví, jakým způsobem cestovatelé pokřtili nově vzniklou sopku na břehu jezera Kivu, ale i řadu dalších dosud nezveřejněných detailů.
Také Miroslav Zikmund díky knize objevil například doposud neznámé portréty jeho přítele Jiřího Hanzelky. Ty vznikly v době, kdy byl Jiří Hanzelka zaměstnán v zahradnictví, protože jinou práci nesměl dělat.
„Nedaleko byla škola, kde se učilo fotografování. A jeden ze studentů viděl neznámého člověka pracovat v zahradě a zeptal se, jestli si ho může vyfotit. Až teprve učitelka toho studenta na fotografiích poznala Jiřího Hanzelku,“ vypráví slavný cestovatel.
Stejně tak slavnému cestovateli odhalily dokumenty o Hanzelkově školní docházce důvod jeho občasných slovenských formulací.
„Jako syn řidiče tehdejšího předsedy vlády Milana Hodži se odstěhoval do Bratislavy a tam chodil do základní školy. Když jsme psali reportáže, tak jsem tam občas v jeho stylu objevil nějaký slovakismus. A teď jsem po víc než osmdesáti letech přišel na to, že měl slovenské školy,“ usmívá se Miroslav Zikmund.
Autor čerpal také z archivu H+Z, který spravuje zlínské muzeum.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Představitelé USA uznávají ruské požadavky, i když jsou v rozporu s mezinárodním právem, říká Smetana
-
Kůrovec na Šumavě už nestraší, experiment skončil. Divočina je realitou, říká ředitel národního parku
-
ONLINE: V Rijádu začalo jednání mezi USA a Ukrajinou o možnostech příměří s Ruskem
-
PRŮZKUM: ANO si pohoršilo, přesto dál výrazně vede před Spolu. Ve Sněmovně Stačilo! i Motoristé sobě