Jihomoravský kraj vyzval vládu k vyšší podpoře Grand Prix. Pokud ji neposkytne, závody skončí

Velká cena České republiky, závod MS silničních motocyklů, 25. srpna v Brně. Na snímku český jezdec kategorie MotoGP Karel Abraham, který v kvalifikaci dojel na devátém místě.

Velká cena je dlouhodobě ztrátová kvůli zalistovacímu poplatku za zisk licence, který se pohybuje kolem 100 milionů korun.

Rada Jihomoravského kraje vyzvala vládu, aby přehodnotila své rozhodnutí a podpořila letošní motocyklovou Grand Prix v Brně částkou 65 milionů korun. Informovala o tom hejtmanova náměstkyně Taťána Malá (ANO). Kraj nesouhlasí s tím, že vláda místo požadovaných 65 milionů schválila jen 39 milionů. Pokud stát podporu nenavýší, bude podle Malé muset pořadatelský spolek kraje a města jednat o ukončení smlouvy s promotérskou společností Dorna. Pětiletý kontrakt platí ještě na příští rok, ale to už by se závod patrně neuskutečnil.

Rada vyzvala vládu k přehodnocení postoje k financování Velké ceny a navýšení podílu státu tak, aby nedošlo k nenávratnému ukončení pořádání Velké ceny v ČR.
Taťána Malá (ANO), náměstkyně jihomoravského hejtmana

Radní kraje dnes jednomyslně schválili usnesení, že nesouhlasí s rozhodnutím vlády dát na letošní závody 39 milionů korun. "Rada vyzvala vládu k přehodnocení postoje k financování Velké ceny a navýšení podílu státu tak, aby nedošlo k nenávratnému ukončení pořádání Velké ceny v ČR. Toto téma považujeme za zásadní a pro nás je postoj státu nepochopitelný," řekla Malá.

Podle ní přitom stát v roce 2015 zařadil Grand Prix mezi prestižní akce České republiky. "Drtivá většina výnosů a příjmů připadají státu. Proto bychom byli rádi, kdyby vláda postoj přehodnotila a pomohla nám, aby byla Velká cena zachovaná. Je to akce, o kterou bychom neměli přijít. Jakmile u nás nebude jednou pořádaná, do České republiky už se nevrátí," prohlásila Malá, která je i poslankyní.

Další ročník motocyklové Velké ceny v Brně je v ohrožení. Stát na pořádání závodů poslal méně peněz

Grand Prix České republiky

Stát podpoří letošní ročník motocyklové Grand Prix České republiky v Brně 39 milióny korun. To je o 26 miliónů méně než pořadatelé požadovali.

Zároveň uvedla, že kraj i město jsou na maximu, které mohou na závody dát. Kraj letos zvýšil podporu z 20 na 25 milionů korun a město z 10 na 15 milionů. "Možná vláda očekává, že město a kraj odněkud vytáhnou zbývající peníze, ale já musím konstatovat, že jsme udělali maximum, co jsme mohli," doplnila Malá.

Lepší podporu pro Grand Prix chce vyjednat i brněnská ČSSD. Požádá své vedení, aby jednalo s hnutím ANO. Pro vyšší podporu Grand Prix hlasovali ministři za ČSSD a za ANO jen Klára Dostálová a Alena Schillerová, zatímco ostatní ministři za ANO podpořili dotaci nižší.

Spustit audio
zdroj: ČTK

Související